Elegantní most pro chodce a cyklisty
Galerie(5)

Elegantní most pro chodce a cyklisty

Partneři sekce:

Rezidenční čtvrť IJburg na okraji Amsterdamu stojí na šesti uměle vytvořených ostrovech, které bylo nutné propojit velkým počtem různých mostů. V roce 2006 tu vznikl i první zavěšený most pro pěší a cyklisty na území Nizozemska, který má na svědomí světoznámý architektonický ateliér Wilkinson Eyre Architects. Most nese jméno Nescio a místní vládu přišel na nemalé peníze.

Mimořádně elegantní most Nescio je pojmenován pseudonymem slavného nizozemského prozaika Fritse Grönloha. Klene se ve výšce deseti metrů nad kanálem, který spojuje přístavní Amsterdam s Rýnem. Při jeho stavbě tak bylo nutné brát ohled na rušnou lodní dopravu.

Zavěšená část mostu dlouhá necelých 164 metrů tak musela být instalována během maximálně dvanácti hodin, po které mohl být kanál pro lodě uzavřen. Dle slov architektů to bylo možné díky jejich těsné spolupráci s inženýry, která je charakteristická pro jejich tvorbu.

Celková délka pěší a cyklistické lávky je 779 metrů. Na obou koncích se mění v dlouhou točenou rampu s nízkým sklonem, aby byl umožněn pohodlný přístup jak cyklistům, tak s kočárky, nebo invalidními vozíky. 

Celkové náklady na výstavbu nejdelšího mostu pro pěší a cyklisty v Nizozemsku se vyšplhaly na více jak dvacet milionů korun.

Nesciobrug
architekt: Wilkinson Eyre Architects
klient: Město Amsterdam
realizace: 2006, Nizozemsko

zdroj:  Wilkinson Eyre Architects
foto: Flickr – The botster