Lávka na Vítkov

Pražané si zkrátí cestu z Karlína na Vítkov. Nová lávka bude hotová do pěti let

Partneři sekce:

Praha plánuje postavit lávku pro pěší, která propojí vrch Vítkov s Karlínem. Povede nad železniční tratí z Pernerovy ulice. Dosluhující městská rada schválila memorandum se soukromým developerem, který městu poskytne pro stavbu pozemek u svého plánovaného domu. Z karlínské strany bude lávka přístupná s pomocí výtahu, náklady na její vybudování město odhaduje na 67,6 milionu korun.

Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) uvedl, že městská firma Technická správa komunikací (TSK) nyní připraví projekt lávky. Stavba by podle něj mohla být s ohledem na koordinaci se stavbou bytového domu a nutnost vybudovat na karlínské straně výtah a na Vítkově přístupovou cestu hotova do pěti let. Náměstek dodal, že lávka bude z obou stran bezbariérová.

Konstrukce bude umístěna zhruba na úrovni nyní dokončované lávky propojující přes ostrov Štvanice Karlín s Holešovicemi. Bude tak možné projít ze Žižkova přes Vítkov a Karlín až do Holešovic. „Bonusem pro město bude i zpřístupnění severního svahu Vítkova, který je dnes využíván výrazně méně než jeho ostatní části i přesto, že jsou zde velmi hodnotná a atraktivní místa,“ píše se ve schváleném dokumentu. Autorským týmem stojícím za návrhem lávky jsou Marek Kopeć, Petr Tej, Žofie Raimanová a Oto Melter.

Lávka na Vítkov
Lávka na Vítkov | Zdroj: IPR Praha
Lávka na Vítkov
Lávka na Vítkov | Zdroj: IPR Praha

Praha také před časem vypsala tendr s předpokládanou hodnotou 98,2 milionu korun bez DPH na první část plánovaných úprav vrchu Vítkov. Budou zahrnovat nový povrch a úpravy zeleně v okolí památníku, kde by mělo přibýt mimo jiné i bistro s veřejným WC. Jde o první část úprav, které podle plánů města potrvají několik let.

red