Partneři sekce:

Česká rarita. Nejdelší visutý most na světě se otevírá pro veřejnost

Sky Bridge 721
Zdroj: TAROS NOVA

Nejdelší visutý most na světě se pro veřejnost otevře už 13. května. Čeští turisté, kteří zatouží jej navštívit, přitom nemusí cestovat daleko. Most Sky Bridge naleznou na Dolní Moravě v pohoří Králického Sněžníku. Unikátní stavba překonává údolí ve výšce 95 metrů nad zemí a délce 721 metrů.

Sky Bridge 721 po dvouletém úsilí otevírá nevídanou cestu mezi nebem a zemí. Svojí délkou 721 metrů se ujímá prvenství a stává se nejdelším mostem pro pěší na světě. Návštěvníkům nabízí okouzlující výhledy v obklopení ryzí přírody v pohoří Králického Sněžníku. Sky Bridge 721 přináší návštěvníkům pocit, který jinde zažít nemohou. Vykročit na most chce trochu odvahy, protože v nejvyšším bodě nad krajinou se návštěvník ocitne 95 metrů nad zemí.

Společnost zodpovědná za výstavbu mostu, Taros Nova, vypočítal, že celkem vzniklo než 150 zpracovaných variant mostu a nespočet statických analýz a propočtů.

Propojení dvou horských hřebenů

Visutý most se nachází jen pár metrů od Stezky v oblacích a překlenuje údolí Mlýnského potoka z horského hřebenu Slamník na hřeben Chlum. Nastoupíte na něj v nadmořské výšce 1 125 metrů a vystoupíte ve výšce 1 135 m n. m. Most je jedinečným technickým projektem na území České republiky. Po překlenutí údolí se na druhé straně mostu všem návštěvníkům otevírá jedinečná příležitost poznání lokální přírody a historie.

Proto, ve spolupráci s LESY ČR, obcí Dolní Morava a Muzeem československého opevnění z let 1935-38, vznikla originální a naučná stezka „Most času“ s prvky rozšířené reality. Jedinečně zpracovaná hra s 10 naučnými panely se dotýká témat ochrany přírody a zejména pohybu v ní, historie a životního příběhu konkrétní rodiny z Dolní Moravy na pozadí událostí naší republiky od roku 1935 až do současnosti.

„Sky Bridge 721 není jen stavba. Je to most, který v sobě nese „myšlenku času“. Dokonalé výhledy, adrenalin a zážitky jsme chtěli obohatit také o genius loci, které místní hory ukrývají, a myslím, že se nám to povedlo. Most návštěvníka přenese ze současnosti do minulosti a zase zpět, a to prostřednictvím poutavého příběhu z úst 16letého chlapce, který na pozadí událostí naší historie objevuje odpovědi a skryté pravdy ve své vlastní rodině. To vše díky zajímavé hře s prvky rozšířené reality na displeji svého telefonu,“ dodává Tomáš Drápal, obchodní ředitel Horského resortu Dolní Morava.

 

Nedílnou součást hry tvoří objekt lehkého opevnění na začátku hry (tzv. řopík), od kterého se dále pokračuje po 2 km dlouhé vyznačené trase s naučnými panely. K absolvování hry je nutné vlastnit dnes již běžný chytrý telefon a mít přístup k internetu. Naučné panely s úkoly jsou tematicky a časově řazeny tak, aby se po bezmála hodinové nenáročné procházce po značených trasách dostal každý návštěvník zpět do současnosti. Tedy k výchozímu bodu u chaty Slaměnka.

Technické informace

délka most: 721 metrů
výška od země: 95 metrů
výška pylonů: 11,4 metrů
průměr hlavního lana: 76 mm

red
RubrikyMostyŠtítky