Obchvat Náchoda se přiblížil. ŘSD vypsalo tendr za 4 miliardy

Partneři sekce:

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výběrové řízení na stavbu obchvatu Náchoda. Předpokládaná cena stavby je 4,053 miliardy korun bez DPH. Dvacetitisícový Náchod patří v Královéhradeckém kraji k městům nejvíce zatíženým dopravou. Vede přes něj veškerý tranzit do Polska. O stavbu obchvatu město usiluje přes 20 let.

„Na stavbu je vydáno stavební povolení v právní moci a dokončuje se majetkoprávní příprava,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba by podle dříve zveřejněných dat ŘSD měla začít ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a trvat by měla tři roky. ŘSD loni v říjnu v trase obchvatu zahájilo záchranný archeologický výzkum.

Obchvat bude dlouhý 6,5 kilometru a mimo město svede tranzitní dopravu ze silnice I/33 mezi Hradcem Králové a hraničním přechodem do Polska. Součástí stavby bude i 930 metrů dlouhá přeložka silnice I/14, která k Náchodu přivádí dopravu od Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou a od průmyslové zóny Solnice – Kvasiny se závodem Škody Auto.

Obchvat bude mít dva tunely o celkové délce 463 metrů, dvě mostní estakády celkem dlouhé 583 metrů a dvě mimoúrovňové křižovatky.

Obchvat Náchoda
Obchvat Náchoda | Zdroj: ŘSD

ŘSD nyní v Královéhradeckém kraji od září 2022 staví obchvaty Jaroměře na Náchodsku a Nové Paky na Jičínsku. Obchvat Jaroměře je přeložkou silnice I/33 a hotový by měl být v září. Po jeho dokončení a po dokončení obchvatu Náchoda povede tranzitní doprava mezi Hradcem Králové a hraničním přechodem do Polska v Náchodě zcela mimo obce.

Největší aktuální stavbou ŘSD v Královéhradeckém kraji je od loňského listopadu výstavba dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku. Silnice v délce 10,5 kilometru bude stát 2,44 miliardy korun bez DPH a auta by po ní měla začít jezdit v roce 2025.