Stavební novinky Schüco představené na BAU v Mnichově
Galerie(9)

Stavební novinky Schüco představené na BAU v Mnichově

Partneři sekce:

Tisíce návštěvníků se po dvou letech opět potkaly s významnými vystavovateli stavebních materiálů. Mnichovský veletrh BAU 2017 byl tradičně velkolepý. Třeba na stánku německého výrobce systémů pro opláštění budov společnosti Schüco se v jednom okamžiku dokázalo nashromáždit až tisíc zájemců o fasády, okna, dveře a posuvy. 

Konstrukce stánku zaujala na první pohled, neboť její nemalá část byla utkaná z designové fasády FACID. Kromě tematicky a produktově členěných sekcí nechyběla část věnující se podpůrným digitálním technologiím, které ulehčí práci architektům i zpracovatelům. Z řady představených řešení se v textu blíže zaměříme na již zmiňovanou textilní fasádu, dále novinky v portfoliu subtilních fasád, vchodových dveří a posuvných systémů.

Stánek Schüco na veletrhu BAU 2017 v Mnichově

Designová fasáda FACID může působit i jako záclona
Tento unikátní produkt zatraktivní zejména již existující nevzhledné fasády, může se však jednat i o designový prvek u novostaveb, skvěle poslouží jako netradiční reklamní plocha, v roli zastínění i jako příčná ventilace např. v parkovacích domech. Při využití před velkoformátovými posuvy vzbuzuje dojem záclony. Výhodou textilní fasády FACID je operativnost a přizpůsobivost, instalace je časově nenáročná a nenarušuje provoz budovy. Zatímco jádro objektu zůstává, vzhled se může v průběhu času měnit. Tvarovatelná fasáda FACID má nízkou hmotnost, je omyvatelná, s minimálním prostupem deště. Další výhodou je, že ji lze díky speciálnímu upínacímu systému s možností utahování dokonale vypnout, což u běžných závěsů na okna a háčky není možné. K výběru je několik typů fasádních tkanin, například předpjatý výplet z PVC vláken s možností potisku nebo vysoce kvalitní skelná vlákna s protipožární odolností třídy A2. Vlákna jsou k dispozici v mnoha barvách a různém stupni pórovitosti.

3D efekt textilní fasády FACID

Ve 3D se připomněla také parametrická fasáda, kterou lze nově projektovat nejen jako samostatný fasádní celek, ale i v kombinaci s běžnými fasádními systémy Schüco. Otevírají se tak dveře širšímu architektonickému ztvárnění a bezesporu také zekonomičtění projektu.

Ukázka realizace parametrické fasády Schüco

Profilový minimalismus se systémy FWS 35 PD a FWS 60 CV
Transparentní fasády s využitím subtilních profilů Schüco oslovily řadu architektů. Vylepšením prošel nejen fasádní systém Schüco FWS 60 CV (Concealed Vent), pomocí kterého lze do prosklené fasády administrativních budov i rezidenčních objektů skrytě integrovat otvíravé části. Instalací, kdy při vnějším pohledu na fasádu nelze otvíravý prvek od pevného zasklení rozpoznat, vzniká celková pohledová šířka pouhých 60 mm a k žádnému navyšování šířky okenního rámu nedochází! Otvíravý prvek, realizovatelný v celé výšce poschodí (až 3,2 m), je možné doplnit o v rámu zabudované ochranné zábradlí, integrované podsvícení či protisluneční ochranu a již brzy výrobce nabídne také variantu s mechatronickým kováním TipTronic a možností napojení na automaticky řízenou ventilaci. Nespornou výhodou profilu je splnění tepelně izolačních kritérií v pasivním standardu.

Skrytě integrované otvíravé prvky ve fasádě ze systému Schüco FWS 60 CV

K realizaci elegantních prosklených ploch výrobce nabízí ještě „štíhlejší“ systém Schüco FWS 35 PD. Kromě fixních bezrámových stěn a vitrín luxusních showroomů tato štíhlá fasáda umožní kombinaci s elektricky otvíravými okny a dveřmi stejné pohledové šířky pouhých 35 mm! Jediným limitujícím faktorem při projektování je statika. Se systémem lze konstruovat i velmi subtilní strukturální rohové spoje.

Subtilní fasáda ze systému Schüco FWS 35 PD

Vchodové dveře se vstupem přes scan obličeje nebo s podsvíceným madlem
Modulární systém pro ovládání, kontrolu a zabezpečení vchodových dveří Schüco Door Control System, v loňském roce vylepšený o sofistikované ovládání přes dotykový displej, jsme vám již představovali. Na letošním veletrhu BAU výrobce ukázal další možnosti otevření bez použití klíčů. Mezi ty nejzajímavější, kromě již známé numerické klávesnice a čtečky otisků prstů, patří umožnění vstupu skrze scan obličeje či bluetooth technologii. Do ovládacího panelu lze na přání uživatele objektu instalovat i další prvky, zejména domovní číslo, zvonek či jmenný seznam se zvonky nebo systém k dorozumívání s video kamerou a otvíračem dveří.

Za upozornění stojí i sofistikovaný vzhled vchodových dveří Schüco ADS 90.SI SimplySmart Design Edition. Vynikají osvětlenou prohlubní dveřního madla, plně zapuštěného do profilu, a vysoce elegantní oboustranně překryvnou hliníkovou výplní. Kompletně osvětlená kontura prohlubně dveřního madla vytváří vznešený design a dveře decentně zvýrazňuje. Díky transparentnímu překrytí jinak skrytých LED pásků je madlo velmi příjemné nejen na pohled, ale i při uchopení. Při vnějším pohledu vzniká jednolitá, dokonale zarovnaná plocha dveří bez narušení klikou.

Vchodové dveře Schüco ADS SimplySmart Design Edition s podsvíceným madlem

Velkoplošné bezbariérové posuvy
Posuvné systémy Schüco najdou primární využití u rodinných domů, dokonale však poslouží i jako přechodové stěny k bazénům a venkovním terasám u luxusních restaurací či wellness center. Osvědčený a nejprodávanější tepelně izolovaný posuvný systém se zdvihem a přiznaným rámem Schüco ASS 70.HI do budoucna nahradí řada ASE 80, která nabídne lepší tepelně izolační vlastnosti i vylepšenou bezbariérovost.

Nový posuvný systém Schüco ASE 80

Cenově i vzhledem o třídu dále je pak panoramatická řada posuvných systémů ASS 77 PD. Systém staví na profilovém minimalismu a nerušených výhledech. K dostání je ve třech úrovních tepelné izolace, od neizolované až po vysoce tepelně izolovanou variantu. Konstruovat s ním lze třeba roh bez nežádoucího pevného sloupku. K výběru nabízí elektrické i manuální ovládání. Při využití vlastní síly rozměrný posuv nově pohodlně otevřete také zvenčí skrze madlo elegantně zapuštěné v rámu, původní manuálně ovládané křídlo systému Schüco ASS 77 PD.HI Manual totiž bylo možné ovládat pouze z vnitřní strany.

Posuvný systém Schüco ASS 77 PD s vylepšeným manuálním ovládáním

Pro více informací o systémech Schüco navštivte www.schueco.cz.

ZDROJ: PR článek a fotografie společnosti Schüco CZ / Schüco International KG