Speciální barevné sklo udělá z fasády originál
Galerie(8)

Speciální barevné sklo udělá z fasády originál

Partneři sekce:

Vzhledem k rostoucím nárokům na vnější vzhled, kvalitu a tepelnou ochranu staveb nabývají v posledních letech na významu hlavně zavěšené odvětrávané fasády. Odvětrávaná skleněná fasáda je dominantním estetickým prvkem také na rekonstruovaném objektu OD Prior v Chomutově.

Efektní plášť je proveden od výšky 1. NP a je zkombinován ze čtyř barevných skel, uchycených na ocelové konstrukci. Základním materiálem je speciální fasádní sklo Seralit Evolution tloušťky 8 mm, které dodavatel fasády – společnost Triangel, spol. s r. o., použila pro obklad. Barevnou kombinací červené, šedé, tmavě a světle modré vzniká zajímavý efekt, kde v souběhu skleněných stěn na koncích vystupují písmena C a H jako zkratka pro nový název obchodního střediska – Chomutovka. Z jihovýchodního pohledu ční nad hlavním vchodem skleněná markýza, která je opticky zakotvena do skleněné části fasády.


Spáry mezi skleněnými obkladovými deskami mají šířku 8 mm. Šířkové rozměry skleněného obkladu ve tvaru lichoběžníku jsou velmi rozdílné. Délka jednotlivých lichoběžníkových desek je až 3 650 mm. Díky těmto lichoběžníkovým tvarům a tudíž divokému spárořezu, tvoří celkový pohled na fasádu velmi zajímavý architektonický výraz. Nároží je vytvořeno způsobem tzv. „na bednu“, což znamená, že pohledová obkladová skleněná deska je viditelná z čelního pohledu.

Zároveň s navrženým velkým formátem obkladových tabulí byla snaha dát obrovskému objemu hmot původního objektu jiné měřítko, které by odpovídalo rozlehlým plochám fasád. Oproti původnímu členění hmot je nově zavěšená fasáda dotažena až ke schodišťovým věžím.

Skleněné obkladové desky odvětrávané fasády jsou neviditelně mechanicky uchyceny pomocí variabilního certifikovaného systému T Glass. Základem jsou vertikální nosné profily z hliníkových slitin, které jsou kotveny do obvodové nosné konstrukce pomocí kotevních prvků z hliníkových slitin.

celková výměra skleněné fasády: 423 m2
počet skleněných formátů: 127 ks
maximální formát skleněné fasády: 3 819 × 1 480 mm
minimální formát skleněné fasády: 1 158 × 1 480 mm
investor: Eiffage Construction Česká republika, s. r. o.
architekt: V.V.V.Architekti
zhotovitel fasády: Triangel, spol. s r. o.

Alena Urbancová
foto Triangel, s.r.o.