Západní město

Na západním okraji Prahy vznikne nová městská část Západní město. Mají zde vyrůst jak bytové domy, tak administrativa, ale také obchody, restaurace a další  občanská vybavenost. Je pamatováno i na veřejné prostory  - dominantou města má být centrální náměstí, město mají doplňovat i parky a sportoviště. Developerem projektu, který vyroste na okraji pražských Stodůlek na území o rozloze 375 000 m2 je společnost Finep.

„Projektu předcházely mnohaleté intenzivní přípravy a studie na kterých se podílela odborná i laická veřejnost. K projektu proběhla a stále probíhá celá řada workshopů a diskusních setkání za účasti předních českých architektů, urbanistů a odborníků“, uvedl Jiří Pecháček, generální ředitel společnosti Finep.

Projekt bude vyrůstat na etapy, v první etapě se postaví administrativní budovy, které nabídnou 100 tis m2 pronajímatelných ploch a dále dvě čtvrtě obytné. V první etapě výstavby, která bude dokončena v roce 2010, vznikne rezidenční Britská čtvrť s 300 novými bytovými jednotkami. Celkem má v projektu vzniknout na 10 000 nových bytů v nejrůznějších dispozicích, stylech a materiálech od velkých bytových domů až po menší vila domy.  Každou část projektu zpracovávala jiná architektonická kancelář.

Dominantou administrativní části projektu se stane 10 podlažní objekt ve tvaru diamantu. Administrativní část zpříjemní zelené klidové zóny uvnitř vnitrobloků s nejrůznějšími vodními plochami s protékající říčkou.

V rámci projektu vznikne i Centrální náměstí, kde se budou nacházet restaurace, kavárny a obchody, a které bude přirozeně navazovat na nový centrální park. Několik desítek tisíc metrů čtverečních zeleně, tisíce dřevin a vzrostlých stromů  vytvoří klidovou zónu doplněnou o ojedinělou japonskou zahradu.

„Japonská zahrada představuje symbolický pochod cesty z hor do údolí. Krajina parku se začne postupně od jihu k severu měnit. Od jižního udržovaného anglického trávníku, přes pole z oblázků do ovocného třešňového sadu s podrostem trávníku. Po dřevěné palubě se ocitnete ve smíšeném listnatém lese. Kolem vody projdete do březového háje a přes další palubu z borového dřeva pokračujete jehličnatým lesem nahoru přes suťové pole až do pásma kosodřeviny,“
uvedl hlavní architekt projektu – Jan Kerel z ateliéru AHK architekti.

Západní město vznikne postupně v několika fázích, rozdělených do etap. V rámci jednotlivých etap chce developer uvést na trh každý rok novou čtvrť. V roce 2008 bude zahájena výstavba Britské čtvrti a čtvrti Administrativních objektů.


Západní město v číslech – 1. fáze projektu:

  • Rozloha pronajímatelných ploch – více než 100 000 m2
  • Rozloha bytových ploch – 40 000 m2 
  • Rozloha zeleně – 75 000 m2 
  • Předpokládaný termín dokončení 1. fáze projektu– rok 2012
  • Celková rozloha první fáze projektu – 14 hektarů
  • Předpokládaná výše investic – 6 mld. CZK

(lz)