Plaza uzavřela Joint venture na víceúčelové projekty v Indii

Plaza Centers N.V. (Plaza), přední developer na trhu s nemovitostmi s potěšením oznamuje, že uzavřel joint venture se svou mateřskou společností Elbit Imaging s.r.o. (Elbit) za účelem realizace rozsáhlých víceúčelových projektů v Indii. V rámci této dohody získá Plaza 47,5% podíl v Elbit India Real Estate Holding Limited, která zde již ve spolupráci s tuzemskými partnery vlastní 50% až 80% podíly ve třech víceúčelových projektech. Hlasovací práva budou rozdělena mezi Plazu a Elbit v poměru 50:50.

Plaza zaplatí nominální obnos, aby se stala 47,5% podílníkem, plus cca 126 milionů dolarů společnosti Elbit, což je 50 % všech prostředků, které Elbit do joint venture doposud vložil.

Ty byly využity ke koupi pozemků a pokrytí s tím spojených nákladů. Plaza za své podíly v žádném ze tří projektů neplatí další poplatky. Akvizice pozemků proběhne v několika fázích v celkové hodnotě 410 milionů dolarů pro všechny tři projekty (podíl joint venture).

Jednotlivé projekty se budou nalézat v Bangalore, Chennai a Kochi a budou se rozkládat na více než 3,8 milionech m2 zastavěné plochy (mimo parkovací místa). Rozpočet na jejich výstavbu se pohybuje kolem 3,4 miliard dolarů (cca 1,9 miliardy pokryjí partneři v rámci joint venture). Vzhledem k tomu, že součástí projektu jsou i rozsáhlé rezidenční jednotky, zahájí partnerské společnosti prodej těchto prostor již před začátkem výstavby, aby tak pokryly větší část stavebních nákladů, jelikož klienti v Indii obvykle platí na nemovitosti vysokou zálohu.

Informace o jednotlivých projektech:

Bangalore: víceúčelový projekt, který z 50 % vlastní partnerské společnosti a z 50 % významný místní developer, se nalézá ve východní části města. Bangalore je páté největší indické město a má více než sedm milionů obyvatel. Projekt se bude rozprostírat na více než 2,1 milionech m2 zastavěné plochy a bude zahrnovat luxusní rezidenční jednotky (vily a nízkopodlažní domy) kancelářské komplexy, maloobchodní nemovitosti, hotely, nemocnici, golfové hřiště, klubové domky a veškeré příslušné služby a vybavení.

Chennai: víceúčelový projekt, který z 80 % vlastní partnerské společnosti a z 20 % úspěšný místní developer, bude zahrnovat vysoce kvalitní bytové jednotky (ve formě výškových budov a vilových domů), klubové domky, bazény, kancelářské prostory, sportovní a maloobchodní zařízení o rozloze 1,1 milionu m2 zastavěné plochy. Chennai je čtvrté největší město v Indii a má více než deset milionů obyvatel.

Ostrov Kochi: 50% partnerství s předním místním developerem. Víceúčelový projekt bude obsahovat 575 000 m2 luxusních bytových domů, kancelářských prostor, hotel, rezidenční komplex se službami, maloobchodní zónu a přístav. Projekt se bude nacházet na klidném ostrově nedaleko administrativního, komerčního a maloobchodního centra Kochi, ve státě Kérala, s více než třemi miliony obyvatel.

V současnosti se všechny tři projekty nachází ve stádiu přípravných a projektových prací. Výstavba bude zahájena v roce 2009. Obchodní část projektu bude dokončena během tří až pěti let, zatímco realizace rezidenční části bude rozložena do několika fází v délce trvání každé z nich přibližně pěti let.

Partnerské společnosti budou v rámci joint venture nadále vyhledávat developerské příležitosti pro víceúčelové projekty v Indii, zvláště v rezidenční, kancelářské a hotelové oblasti. Plaza zde bude také (nezávisle na joint venture) pokračovat ve výstavbě a provozování obchodních / zábavních center. Celá transakce nebude mít žádný vliv na tři stávající projekty společnosti v tomto regionu.

Abraham Goren, místopředseda Elbit Imaging, má za daných podmínek v rámci dohody se společností Elbit nárok na až 5% podíl v joint venture. Po konečném přerozdělení akcií bude Plaza vlastnit 47,5%, Elbit 47,5% a Abraham Goren 5% podíl.

„Ve firemním prospektu z roku 2006 jsme označili Indii za jedinečnou investiční příležitost a ani po dvou letech jsme názor nezměnili. Během posledních sedmi let jsme zde byli svědky výrazného ekonomického růstu, který bude pokračovat i v nadcházejícím desetiletí. Dochází zde ke stejnému vývoji, jaký jsme zaznamenali během našeho působení v regionu střední a východní Evropy. Společně s růstem příjmů domácností roste i poptávka po luxusních bytech, čtyř a pětihvězdičkových hotelech a maloobchodních centrech v západním stylu. Je to pro nás zajímavá výzva, naplnit tyto požadavky a vytvořit zde odpovídající projekty. I v budoucnu budeme v Indii nadále vyhledávat podobné investiční příležitosti,“ řekl Ran Shtarkman, výkonný ředitel Plaza Center.

Zdroj: Plaza Centers N.V.