Investor trvá na schválené podobě Paláce Stromovka

Investor trvá na schválené podobě Paláce Stromovka

Investor administrativního centra Galerie Stromovka v Praze 7, firma Lordship, trvá na schválené podobě projektu. Poslední návrh radnice na výrazné úpravy považuje za nereálný. Uvedli to dnes zástupci společnosti na setkání s novináři. Do projektu britská firma investovala přes 800 milionů korun.

„Praha 7 přišla s vlastní studií, která nás šokovala. Jejich projekt totiž řeší nejen naše území, ale zasahuje také na okolní pozemky. Je to naprosto mimo časově, místně i ekonomicky. Jejich návrh se blíží původní podobě projektu z roku 2003, která však neprošla a musela být přepracována do současné podoby. Radnice se tak vrací o 12 let zpět a navrhuje něco, co nikdy neprojde,“ řekl výkonný ředitel Lordshipu Václav Matoušek.

Firma má stavební povolení na první část projektu, kterým jsou podzemní garáže. Nyní čeká na rozhodnutí o stavebním povolení na zbylou část stavby. Povolení má vydat pražský magistrát, lhůta pro rozhodnutí už vypršela. Do deseti dnů se vedení firmy sejde s vedením Prahy 7 a předloží sedm závazků, které chce naplnit.

Patří k nim noční parkování v hlídaném podzemí pro obyvatele Prahy 7 za 20 korun za noc, poskytnutí prostoru pro služebnu městské policie, nabídka administrativních prostor pro umístění radnice městské části, úklid ulic v okolí stavby či vybudování památníku židovským obětem nacistické okupace.

„Absolvovali jsme desítky setkání se zástupci radnice a vyměnili jsme si stovky stran dokumentů. K ničemu to ale nevede. Proto jsme se rozhodli předložit tyto závazky. Vedení radnice chceme na setkání navrhnout, abychom ten projekt dodělali. Pokud budeme mít vydané stavební povolení, tak jsme připraveni stavbu dokončit do 18 až 20 měsíců. Palác Stromovka by tak mohl stát už v roce 2017,“ řekl Matoušek.

Praha 7, která pozemky pod plánovanou stavbou vlastní, má proti projektu řadu výhrad. Letos v červnu městská část uvedla, že firma nadále porušuje podmínky nájemní smlouvy, kterou má s městskou částí uzavřenou. Praha 7 mimo jiné nesouhlasí s navrhovanou podobou radnice, do které by se podle projektu vcházelo přes obchodní centrum, uvedla tehdy radní Lenka Burgerová.

Investor je připraven i na to, že městská část vypoví nájemní smlouvu na pozemky, kde má stavba vyrůst. K přípravě návrhu výpovědi na konci minulého roku starostu Prahy 7 Jana Čižinského vyzvali místní zastupitelé. „V takovém případě bychom požadovali kompenzace. Vynaložené náklady už nyní přesahují 800 milionů korun. Jen nákup projektu vyšel na více než 300 milionů korun,“ uvedl Matoušek. Další stovky milionů korun by investor požadoval jako ušlý zisk. Už dříve firma naznačila, že je připravena tyto peníze vymáhat po Česku i formou arbitráže.

Praha 7 podepsala nájemní smlouvu na pozemky vedle Parkhotelu v roce 2002 s firmou SEN Development. V roce 2006 projekt koupila britská společnost Lordship, jen několik měsíců poté, co bylo na stavbu vydáno platné územní rozhodnutí. Nájemní smlouva je uzavřená na 75 let s možností prodloužení dvakrát o 15 let. Za 105 let investor městské části na nájmu zaplatí kolem miliardy korun. Nové vedení radnice schválenou podobu projektu odmítá.

Zdroj: ČTK

Vizualizace: palacstromovka.cz

RubrikyStavební podnikání