Ve 2. čtvrtletí kupovali investoři vynikající lokalitu a kvalitu v malém balení

Ve 2. čtvrtletí kupovali investoři vynikající lokalitu a kvalitu v malém balení

Ačkoliv objem obchodů na českém trhu nemovitostí pokračoval ve strmém pádu a výsledky investic ve druhém kvartálu letošního roku jsou nejhorší od prvního čtvrtletí roku 2003, mezinárodní poradenská společnost DTZ ve své nejnovější studii Investment Market Update zaznamenala ve srovnání s 1. čtvrtletím 2009 zvýšený zájem investorů. Omezený počet institucionálních a otevřených fondů aktivně podává nabídky, přičemž většina pečlivě monitoruje ceny u klíčových nemovitostí.

Potvrdily se rovněž předpoklady analytiků společnosti DTZ: skutečně došlo k nárůstu počtu domácích oportunistických investorů rozhodnutých získat v této době výhodněji kvalitní nemovitosti v lukrativních lokalitách.

Celkový objem investic dosáhl od dubna do června 2009 částky přibližně 18 milionů EUR, což znamená oproti předchozímu čtvrtletí pokles o 61 % a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku dokonce o 96 %. Ve sledovaném období byly zaznamenány pouze dvě realizované investiční transakce, a to prodej kancelářské budovy Valdek na pražských Vinohradech italskému investorovi a prodej objektu Pařížské 23 na Praze 1.

Výnosová míra se pohybuje na úrovni 7 % u kanceláří a retailu a již překročila hranici 9,5 % v případě průmyslových a logistických objektů. Z probíhajících negociací s investory vyplynul i odpovídající posun klíčových priorit, kdy mezi ty určující patří budoucí daňové závazky spojené s akvizicí, systém garancí nájemného a preference přímé koupě nemovitostí před koupí společnosti. To ilustruje skutečnost, že také český trh se změnil z trhu prodávajících na trh kupujících.

Jak uvedeno, řada investorů, nezřídka oportunistické fondy, se soustředí především na méně kvalitní projekty v dobrých lokalitách s nižší prodejní cenou. Oproti tomu otevřené podílové fondy budou stále méně přístupné riziku a jejich zájem se soustředí pouze na nejkvalitnější nemovitosti.

Většina zahraničních investorů přesunula svůj zájem na Prahu. V příštích 12 měsících se s nejmenším zájmem investorů budou potýkat méně kvalitní nemovitosti v nezavedených lokalitách.

Zástupci DTZ očekávají výrazný nárůst objemu obchodů na trhu nemovitostí v druhé polovině roku 2009 s ohledem na to, jak se budou očekávání kupujících stále více přibližovat prodávajícím. Výnosová míra zůstane stabilní napříč sektory.

Zdroj: DTZ