Praha Staré město ilustrační

Pražané zvoní na poplach. Bytů ke krátkodobému pronájmu opět přibývá

V Praze opět roste počet bytů nabízených turistům pro krátkodobé ubytování přes platformy typu Airbnb, který v roce 2021 v souvislosti s pandemií koronaviru klesl z původních 14.000 bytů na zhruba polovinu. Loni v březnu bylo Praze v nabídce zhruba 8000 těchto bytů. Vyplývá to z aktualizované analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Krátkodobé ubytování zejména v centru metropole čelí dlouhodobě kritice místních obyvatel, městských částí a magistrátu kvůli tomu, že se podle nich obytné domy z velké části mění na hotely. To podle kritiků vede k omezení běžného bydlení v centru a narušuje klid ostatních obyvatel bytových domů.

„Číslo opět postupně roste,“ řekl dnes náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN). Dodal, že stále posiluje trend firem, které vlastní více bytů a provozují je v zásadě jako hotely. Podle aktualizované analýzy se nabídka bytů pronajímaných přes Airbnb nadále koncentruje do historického centra, kde je přes 80 procent z nich.

V katastrálních územích Staré Město, Nové Město, Josefov a Malá Strana tvoří Airbnb byty podle studie téměř 11 procent celkového bytového fondu. Pronajímatelé s více než jedním bytem pak poskytují zhruba 80 procent z celkové nabídky.

Turisté se vrací pozvolna

Z necelých 8000 bytů jich bylo zhruba před rokem, ze kdy pocházejí data zpracovaná v analýze, aktivních asi 70 procent. V těch se mohlo denně ubytovat 21.723 hostů. I když počet bytů nabízených přes ubytovací platformy po skončení pandemie a návratu turistů do metropole rostl, loni stále zdaleka nedosahoval původních čísel.

„Navzdory zvýšené poptávce po Airbnb ubytování může být výraznější nárůst počtu nabídek tlumen setrvačností způsobenou přesunem části jednotek do sektoru dlouhodobých pronájmů v průběhu pandemie,“ píší autoři studie. Zároveň předpokládají, že nabídka dobu před pandemií opět vyrovná.

IPR při přípravě studie dlouhodobě pracuje s daty o nabídkách Airbnb z webu Inside Airbnb, firma městu podle dřívějších informací data poskytovat nechce. Podle studie není hlavním problémem regulace krátkodobého ubytování nevyhovující legislativa, ale právě nedostatek informací, který znemožňuje vymáhání platných zákonů.

To chce adresovat připravovaná novela zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. V přípravě je rovněž novela živnostenského zákona, která by měla zvýšit pravomoci místních samospráv v regulaci. Celoevropská pravidla ohledně zvýšení transparentnosti při shromažďování údajů platformami pro krátkodobé pronájmy, jako je Airbnb, připravuje také EU. Nedávno je schválil Evropský parlament.