shutterstock 1285108492

Objem realitních investic v ČR loni klesl o 11 procent na 71 mld. Kč

Objem realitních investic v Česku loni meziročně klesl o 11 procent na 2,7 miliardy eur, tj. 70,7 miliardy Kč. Proti průměru za posledních pět let byl nižší o 13 procent. Podíl zahraničních investorů byl zhruba tři čtvrtiny, v roce 2019 to bylo 64 procent.

Největším loňským obchodem byla akvizice bytového portfolia Residomo švédským investorem Heimstaden za 1,3 miliardy eur (34 miliard korun). Vyplývá to z údajů realitní poradenské společnosti Savills.

„I přes absenci investorů z Jižní Koreje a USA, kteří byli na českém trhu velmi aktivní v roce 2019, se objem přeshraničních investic v roce 2020 mírně zvýšil o čtyři procenta na 2,02 miliardy eur (53 miliard korun). Bez jedinečné akvizice skupiny Heimstaden by byl podíl zahraničních subjektů zhruba poloviční,“ uvádí Savills. Velká většina zahraničního kapitálu loni pocházela z Evropy.

V Praze meziroční pokles o dvě třetiny

V Praze klesl objem realitních investic meziročně zhruba o dvě třetiny na 859 milionů eur (22,5 miliardy korun). V porovnání s průměrem za posledních pět let byl nižší o 57 procent.

„Aktivita investorů byla v roce 2020 utlumena, k dispozici však zůstává významný objem kapitálu připraveného pro realitní transakce. Očekáváme, že první polovina letošního roku bude proto z hlediska investic aktivní, což bude podpořeno neustávajícím zájmem investorů. Prodávající navíc povzbudí relativně vysoké ceny realizovaných transakcí, navzdory pokračující pandemické situaci,“ uvedl investiční analytik Savills ČR a SR Vojtěch Wolf.

Ve střední a východní Evropě pokles o 24 %

V regionu střední a východní Evropy podle údajů realitní poradenské společnosti Colliers objem realitních investic loni meziročně klesl o 24 procent na 10,4 miliardy eur (272 miliard Kč). Zhruba polovina připadala na Polsko, Česku patřila čtvrtina. V Polsku, Česku a Maďarsku objem investic meziročně klesl, v Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku se zvýšil.

Z jednotlivých sektorů připadaly loni více než dvě pětiny objemu realitních transakcí na kanceláře. Následovaly průmyslové nemovitosti (32 procent), byty (13 procent), maloobchod (12 procent) a hotely (dvě procenta).

TEXT: red
ZDROJ: ČTK