Rovnováha, Praha

Zřícená plastika u Barrandovského mostu se vrátí. Praha připravuje repliku za několik miliónů

Pražští radní schválili uvolnění 13 milionů korun na zhotovení repliky betonové plastiky Rovnováha, která se v pátek zřítila u Barrandovského mostu. Nové dílo vznikne z modernějších materiálů a jeho realizaci připraví Galerie hlavního města Prahy.

Šest metrů vysoká plastika s rozpětím 15 metrů se zřítila v pátek. Její části dopadly na přilehlou komunikaci i cyklostezku. Při události nebyl nikdo zraněn. Provoz na Barrandovském mostě je již bez omezení, uzavřena zůstává pouze menší část prostoru pod mostem, kde pokračují úklidové práce.

Replika vznikne z vysokopevnostního betonu

Podle náměstka primátora pro dopravu Jaromíra Beránka (Piráti) byla původní plastika dlouhodobě ve špatném technickém stavu a město připravovalo její řízenou demolici. Schválení materiálu, který měl řešit financování demolice i zhotovení repliky, se však o několik měsíců zpozdilo.

Galerie hlavního města Prahy nyní připraví veřejnou zakázku na zhotovitele repliky. Nová plastika bude vyrobena především z vysokopevnostního betonu, který by měl zajistit delší životnost díla. Současně město prověří technický stav podesty, na níž plastika stála. Podle Beránka je konstrukce ve výrazně lepším stavu než samotná plastika a mohla by posloužit i pro instalaci její repliky.

Součást výtvarné výzdoby Barrandovského mostu

Chodník pod plastikou, který byl z bezpečnostních důvodů uzavřen ještě před jejím pádem, chce město v nejbližších dnech znovu zpřístupnit.

Plastika Rovnováha od sochaře Josefa Klimeše vznikla na přelomu 80. a 90. let jako součást výtvarné výzdoby Barrandovského mostu. Její obnova nebyla součástí nedávné rekonstrukce mostu a v posledních letech ji spravovala Galerie hlavního města Prahy. Na levém břehu Vltavy se nacházejí také dvě plastiky ve tvaru misek, které zastřešují schodiště. Vznikly v letech 1989 a 1990.

Technická správa komunikací již dříve informovala, že po dokončení rekonstrukce Barrandovského mostu zahájí obnovu jeho výtvarných prvků. Dvouletá rekonstrukce mostu z roku 1983 byla dokončena na podzim 2024.