Nové možnosti uplatnění virtuální reality na projektu Masaryčky v Praze

penta
Zdroj: Penta, Virtuplex

Developerský projekt Masaryčka vstupuje do další fáze. Ve scéně budoucí stavby spolu nad projektem prostřednictvím aplikace virtuální reality v reálném čase diskutovali architekti z londýnského studia Zaha Hadid Architects s vedením investiční společnosti Penta Real Estate.

Virtuální realita je nástroj, který už dávno není spojován pouze s využitím v herním průmyslu. Své velké uplatnění má i ve světě architektury a stavebnictví. Společnost Penta Real Estate využila virtuální realitu pro konzultaci návrhů developerského projektu Masaryčka.

V hale na virtuální realitu o rozloze 600 m2, kterou provozuje vývojová společnost Virtuplex, je možnost prohlédnout si daný objekt již ve fázi návrhu, komunikovat o něm v reálném čase se svými kolegy a okamžitě do projektu zanášet případné změny.

Bezdrátové backpacky a absolutní volnost pohybu je navíc zárukou toho, že lidé zapomínají, kde se ve skutečnosti nacházejí. Jednají a interagují tak, jako kdyby před postavenou budovou již stáli.

Virtuální realita pomáhá při konzultacích návrhu

Ve studii budov navržených Zahou Hadid procházelo vedení společnosti Penta Real Estate centrální recepcí jedné z kancelářských budov, prohlíželi si také část exteriéru s pohledem na retailový parter a centrální piazzetu mezi budovami. Účastníci prezentace prodiskutovali i stávající řešení recepčního lobby.

penta15
Účastníci prezentace prodiskutovali i stávající řešení recepčního lobby. Díky věrnému zobrazení ve virtuální realitě, měli možnost hodnotit detaily jako je umístění nábytku či výška recepčního pultu. | Zdroj: Penta, Virtuplex

Díky dokonale věrnému zobrazení ve virtuální realitě, měli možnost hodnotit i takové detaily jako je umístění nábytku či výška recepčního pultu. Otestovali také skutečnou šířku nově chystaného bulváru v ulici Na Florenci a pohled z vyšších pater teras u plánované piazzety mezi dvěma hlavními budovami.

penta4
Díky virtuální realitě se otestovala šířka nově chystaného bulváru v ulici Na Florenci a pohled z vyšších pater teras u plánované piazzety mezi dvěma hlavními budovami. | Zdroj: Penta, Virtuplex

Díky možnosti volného pohybu ve virtuální realitě a zobrazení 1:1 bylo možné si prohlédnout vybrané části projektu z dosud neviděných úhlů, a získat nová videa a vizualizace, která ulehčí prezentaci také budoucím nájemcům.

Šetří se čas strávený na cestách

Ve virtuální realitě investoři z Penta Real Estate komunikovali s architekty ze studia Zaha Hadid Architect, kteří se tou dobou nacházeli v Londýně. Ti se ve virtuální prezentaci zobrazili jako samostatní avataři s vlastním headsetem, kteří se po zobrazené scéně pohybovali prostřednictvím teleportu. S investory probírali dispozici, využití materiálu i barev.

„Pro současně nejlepší projekt na trhu jsme se rozhodli využít ty nejmodernější nástroje k jeho prezentaci. Takto máme skvělou příležitost ověřit si finální návrh s našimi architekty, stejně tak jako s odbornou veřejností, zástupci města či s potencionálními nájemci,“ uvedl Pavel Streblov, ředitel pro komerční výstavbu Penty v Praze.

TEXT: red
ZDROJ: Penta Real Estate, Virtuplex
RubrikyAktuálně, Developeři