Bytová výstavba letos mírně klesne, v příštím roce se vrátí k růstu. Zvýší se zájem o rekonstrukce

Očekávané zpomalení české bytové výstavby bude poměrně mírné a krátké. Trh letos mírně sníží tempo, ale už v příštím roce se vrátí k růstu. Větší význam budou mít rekonstrukce, jejichž objem i v letošním roce dále poroste. Hlavní brzdou rychlejšího vývoje bytové výstavby zůstanou vysoké úrokové sazby, které komplikují stavebníkům přístup k financování.

Výstavba nových domů a bytů v České republice v letošním roce klesne o zhruba 6 %, vyplývá z aktuálních odhadů Euroconstructu. Naopak zájem o rekonstrukce poroste, jejich objem se letos zvýší o 1,4 %. Celkově tak objem bytové výstavby a rekonstrukcí letos klesne o 3,9 procenta na 255 miliard korun. Už v příštím roce by ale opět mělo dojít k pozvolnému nárůstu.

„Na stavebnictví loni dolehla řada negativních vlivů: rostoucí ceny materiálů, váznoucí dodávky některých surovin i dopady války na Ukrajině včetně růstu cen energií. K tomu se přidaly i vysoké úrokové sazby, které výrazně omezily zájem o hypotéky. I přes všechny tyto negativní vlivy stavebnictví v roce 2022 prokázalo svou sílu, připomíná generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič.

Celková hodnota nově dostavěných bytů v České republice loni podle dat Euroconstructu dosáhla zhruba 189 miliard korun, letos by měl klesnout zhruba o 6 procent.

Objem nově zahájené bytové výstavby v České republice

2019202020212022202320242025
184,5172,1196,2188,9177,4186,8195,4

(v mld. Kč, kurz 24,5 Kč/EUR, odhad Euroconstructu)

Zpomalení trhu v letošním roce je podle Petera Markoviče očekávatelné. „Stavební povolení sice klesají, ale ne nijak významně. Největší překážkou zůstává financování staveb a s tím spojené odkládání začátku výstavby. Stále platí, že investice do vlastního bydlení je z dlouhodobého hlediska výhodná a stavebníci si to plně uvědomují, dodal.

Zvýší se zájem o rekonstrukce, jejich objem i nadále poroste a bude nejsilnější za poslední roky. V roce 2022 rekonstrukční trh podle odhadu Euroconstructu vzrostl o silných 7 procent, přesto má potenciál dalšího, byť pozvolnějšího růstu.

Objem bytových rekonstrukcí v České republice

2019202020212022202320242025
69,675,571,376,877,976,778,3

(v mld. Kč, kurz 24,5 Kč/EUR, odhad Euroconstructu)

„Celý český stavební trh v roce 2023 nečeká žádný dramatický propad, ale zřejmě jen mírné ochlazení v jednotkách procent. Prodeje a výstavba nových bytů a domů zpomalí a významnější roli budou hrát rekonstrukce. Český bytový fond je pořád relativně zastaralý lidé chtějí bydlet lépe a moderněji a financování rekonstrukce je z pohledu celkové investice dostupnější. Ve výhledu do dalších let jsem pozitivní, uzavřel Peter Markovič z Xelly, která je v ČR známá mj. jako výrobce stavebních materiálů Xella a Silka.

Vývoj nové výstavby v České republice tak bude v podobném trendu jako v západní Evropě. V 15 zemích západní Evropy by v roce 2023 nová bytová výstavba měla dosáhnout objemu téměř 360 miliard euro, to bude představovat téměř dvouprocentní pokles. V západní Evropě nicméně bude klesat i rekonstrukční trh, jeho objem by měl letos dosáhnout 536 miliard eur, meziročně o procento méně.

„Zajímavostí v evropských datech je, že objem rekonstrukcí je na rozdíl od českého trhu v posledních letech výrazně vyšší než objem nové bytové výstavby. To znamená jediné: český bytový fond má stále velký prostor k dalšímu výraznému rozvoji, jak v nové výstavbě, tak i v renovacích stávajícího bydlení, uzavřel Peter Markovič.

Rekonstrukcím navíc nahrává i fakt, že čtyři z pěti českých domácností bydlí ve vlastním bytě či domě, podíl vlastnického bydlení je v České republice jeden z nejvyšších v Evropě. Podle dat Eurostatu bydlí ve vlastním bytě či domě 79 % českých domácností. Je to jedno z nejvyšších čísel v Evropě, průměr v Evropské unii je 70 %.

Xella CZ je dceřinou společností německé Xella Baustoffe GmbH, na českém trhu působí
od roku 1996, pod značkami Ytong, Silka a Multipor. V ČR má 3 výrobní závody, a to v Chlumčanech, Hrušovanech u Brna a Horních Počaplech, ve kterých Xella CZ celkem zaměstnává více než 300 lidí.

ZDROJ: PR článek společnosti Xella