Výzkumná stanice na Antarktidě umí uniknout sněhu i ledovcům

Výzkumná stanice na Antarktidě umí uniknout sněhu i ledovcům

Na Antarktidě jsou natolik nehostinné podmínky, že se zde nikdy nikdo neusídlil natrvalo. Přesto je o tento čtvrtý největší světadíl velký zájem, protože se zde nacházejí rozsáhlá naleziště nerostného bohatství. Minimálně do roku 2048 však díky světové úmluvě žádná těžba neproběhne a Antarktida tak bude ještě chvíli patřit pouze dobrodruhům a vědcům. Přežít v nehostinných podmínkách jim umožní nedávno zprovozněná britská výzkumná stanice, která nese název Halley VI a jako první stavba svého druhu je plně mobilní.

Na šestnáct vědců čekají 3 měsíce nepřetržité polární tmy,
foto:Sam Burrel

Halley VI je již šestou výzkumnou stanicí organizace British Antarctic Survey (BAS). Předchozích pět projektů doplatilo na driftování ledovcového šelfu a jejich mise skončila při střetu s mohutnými ledovci, nebo pod mohutnými závějemi těžkého sněhu. Novou výzkumnou stanici proto architekti z Hugh Broughton Architects navrhli tak, aby ji bylo možné operativně přesunout do bezpečí. Moduly se v případě potřeby rozpojí a zapřáhnou za traktory, které je odvlečou na nové místo určení. Umožňují to ližiny, které jsou umístěny na hydraulických nohách jednotlivých modulů.

Výzkumná polární stanice sestává ze sedmi modrých jednopodlažních modulů a jednoho červeného dvoupodlažního. V něm jsou umístěny společné prostory jako jídelna, tělocvična a televizní místnost. Modré moduly jsou ložnice, laboratoře, sklady a strojovny. Výzkumná stanice je určena až pro padesát dva osob, ale v zimě, kdy teploty klesají k mínus padesáti šesti stupňům Celsia a tři měsíce je konstantně černočerná tma, bude ve stanici pouze šestnáct vědců.

Halley VI byla zkušebně sestavena již v roce 2007 v africkém Kapském městě. Následně byly jednotlivé moduly znovu rozebrány, naloženy na loď a převezeny na Antarktidu. Teprve zde byly znovu smontovány dohromady, přičemž práce na kompletaci stanice probíhaly ve třiceti stupňových mrazech. Traktory odvlekly moduly na místo určení po předem připravené trase a výzkumnou stanici, která stála necelých 26 milionů liber, teď pomalu zabydlují první vědecké skupiny.

Halley VI Antarctic Research Station
architekt: Hugh Broughton Architects
klient: British Antarctic Survey
realizace: 2013, Antarktida

Veronika Benešová
Zdroj: www.hbarchitects.co.uk


Díky výzkumům na Antarktidě byla například odhalena ozonová díra v roce 1985,
foto: Antony Dubber


Jednotlivé moduly výzkumné stanice jsou spojeny pružnými spoji, podobnými těm ve vlacích,
foto: BAS


Architekti si na pomoc pozvali konstruktéry ze společnosti Galliford Try,
foto: HBA


Hydraulické nohy jsou připraveny čelit očekávaným sněhovým bouřím a uchránit stanici před zasypáním,
foto:HBA


Během běžného provozu se do výzkumné stanice vejde až 52 vědců,
foto: Karl Tuplin

Komentáře