Střecha pro nové sídliště

Střecha pro nové sídliště

Jméno architekta Dr. Hugo Kostnera je v jižním Tyrolsku známkou té nejvyšší kvality. V 1300tisícovém městečku Corvara nechal postavit dva obytné domy a další dva rodinné domy pro své dcery.

Corvara leží v údolí Val Badia nedaleko Bolzana a Cortiny ve výšce 1568 metrů nad mořem a patří k nejvyhledávanějším rezidenčním oblastem Jižního Tyrolska. Jak v létě, tak i v zimě putuje spousta turistů a milovníků hor do horského světa Dolomitů, které vesnici bezprostředně obklopují. Drsné zimní měsíce s nepředvídatelnými přívaly sněhu zde skrývají mnoho rizik a nebezpečí, zvláště pro majitele domů.

Vhodný typ krytiny

Životnost různých střešních krytin se výrazně liší. V průběhu několika let může být střecha značně poškozena právě díky přívalům sněhu. To se týká především střešních krovů a zlomů střešních prvků. Při pokládce střechy rodinného domu tvrdou krytinou váží 1 m2 mezi 40 až 55 kg. Celkem tak střešní krov domu nese při rozloze střechy 200 m2 více jak 10 tun. Když k tomu přidáme zatížení sněhem, stoupne celková zátěž krovu ještě o dalších 15 až 20 tun. V případě jarních dešťů se hmotnost sněhu a zátěž na střechu ještě zčtyřnásobí. Střešní krytina PREFA se svými 2,3–2,6 kg/m2 představuje pro střešní krov výraznou hmotnostní úlevu. V mnoha případech je až o 10 tun lehčí.

Stavění v náročných podmínkách

Architekt na okraji vesnice Corvara vybudoval sídliště, které sestává ze dvou domů celkem se šesti bytovými jednotkami a dvojicí rodinných domů včetně kanceláří. „Výběr materiálu pro oba tradiční obytné domy s prostornými bytovými jednotkami i pro oba rodinné domy se neorientoval pouze na funkčnost a odolnost, ale do velké míry také na celkový vzhled a samozřejmě na hmotnost. Podařilo se nám dokonale zkombinovat různé materiály – dřevo pro venkovní opláštění a hliník pro sedlové střechy,“ říká architekt Hugo Kostner.

Moderna se setkává s tradicí

Nově vybudované sídliště se svou architekturou řadí jak mezi tradiční, tak i moderní architekturu. Nové rodinné domy jsou kompletně opláštěny trapézovými dřevěnými lamelami. Velká okna, z nichž některá jsou osazena na vnitřní a další na vnější hraně stěny, poskytují obyvatelům nádherný výhled na okolní majestátní hory. V případě dvou rodinných domů s dřevěnou fasádou použil architekt z důvodu nízkého střešního sklonu (11°) drážkovanou krytinu Prefalz v barvě antracit P.10 stucco. „Za zmínku stojí střešní konstrukce, která je opatřena 24cm izolací. Na plné bednění o ploše 125 m2 jsme pokryli svitkový plech PREFALZ s dvojitou stojatou drážkou,“ říká Reinhold Augschöll, PREFA poradce pro Jižní Tyrolsko.

Klasika pro obytné domy

Obytné domy mají střechu každý o ploše 350 m2. Jelikož sklon střešní roviny je zde větší než 12°, mohla být použita na pokládku maloformátová falcovaná taška PREFA. Byla přibita na plnou dřevěnou konstrukci s dvojitou izolací. Tato skládaná krytina je, podobně jako drážkovaná krytina Prefalz, v odstínu antracit P.10 stucco.

Údaje o stavbě:

  • Místo: Corvara/Südtirol, Itálie
  • Plocha střechy: 2 × 350 m2 (obytné domy) ; 2 × 125 m2 (rodinné domy)
  • Architekt: Dr. Arch. Hugo Kostner,
  • Montážní firma: Messner Robert

TEXT + FOTO: Prefa Aluminiumprodukte

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.