Stát koupí pozemek pro nové centrum umění v Olomouci

Partneři sekce:

Pozemek o výměře necelých 600 metrů čtverečních by měl sloužit pro stavbu dlouho připravovaného Středoevropského fóra Olomouc, místa pro prezentaci středoevropského umění. Předpokládaná hodnota zakázky je 8,5 milionu korun bez daně, zadaná bude v jednacím řízení bez uveřejnění, sdělil ČTK tiskový odbor ministerstva. Na stavbu už předloni vláda uvolnila 593 milionů korun.

Zadavatelem zakázky bude olomoucké muzeum jako příspěvková organizace ministerstva kultury. Pozemek je v památkové rezervaci a stojí na něm budova. Předkládací zpráva uvádí, že výkupem pozemku se sjednotí strategické místo v centru města, připraveného k výstavbě Středoevropského fóra Olomouc. Rozšíří se i prostor pro projekty Muzea umění Olomouc, pro které by se mohla zvýšit návštěvnická atraktivita.

Projekt SEFO, které muzeum plánuje více než deset let, má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě. Zpočátku se muzeum snažilo získat peníze z evropských dotací, to se nepodařilo a projekt dlouho stál. Před několika lety ho vláda zařadila do svých investičních plánů.

stredoevropske forum olomouc
Středoevropské fórum Olomouc | Zdroj: Šépka architekti

Někdejší ministr kultury Antonín Staněk v roce 2019 obvinil vedení muzea z porušení zákona o zadávání veřejných zakázek při přípravě projektu. O pár týdnů později ředitele muzea Michala Soukupa spolu s tehdejším ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem odvolal. Podal na něj i trestní oznámení, které policie odložila, a Staňkův nástupce Zaorálek se Soukupovi omluvil. Ten se do vedení muzea již nevrátil.

Centrum prezentace středoevropského umění

Cílem Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) je hledat souvislosti, ale také odlišnosti a specifika v různorodých oblastech výtvarné kultury v širším regionu střední Evropy od konce 19. po 21. století, uvádí olomoucké muzeum na svém webu.

Na projektu se podílejí odborníci z různých oborů humanitních věd společně se současnými umělci. Činnost fóra se opírá o tematické expozice využívající sbírky Muzea umění Olomouc a dlouhodobé zápůjčky partnerských institucí. Výstavy a expozice budou vždy doplňovat setkání, konference a workshopy věnující se společným otázkám středoevropského kulturního regionu.

stredoevropske forum olomouc
Středoevropské fórum Olomouc | Zdroj: Šépka architekti

Autorem architektonického návrhu je ateliér Šépka architekti. Nová budova má nabídnout výstavní prostory a zázemí potřebné pro chod muzea. Jde především o větší depozitáře pro stále rostoucí sbírky či novou knihovnu a studovnu. Nový centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl, nyní muzeum vlastní 90.860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun.

TEXT: red
ZDROJ: ČTK, Šépka architekti