Stavbě Středoevropského fóra nic nebrání. Muzeum získalo klíčový pozemek

Zdroj: Šépka architekti

Muzeum umění v Olomouci získalo klíčový pozemek o výměře necelých 600 metrů čtverečních určený pro stavbu dlouho připravovaného Středoevropského fóra Olomouc (SEFO), místa pro prezentaci středoevropského výtvarného umění. Stál 8,5 milionu korun bez daně. O výkup pozemku usilovalo muzeum řadu let, propojí totiž budovu SEFO s okolními ulicemi

Autor architektonického návrhu SEFO Jan Šépka považuje odkup pozemku za zásadní krok. Na stavbu fóra už předloni vláda uvolnila 593 milionů korun. „Muzeum umění Olomouc o tento pozemek usilovalo už od začátku projektu SEFO, tedy od roku 2009, protože chtělo přes budovu SEFO propojit Denisovu ulici s Kačení při jejím ústí do Koželužské ulice. Vzhledem k tomu, že město má v plánu přestěhovat sousedící tramvajové depo pod hradbami jinam, mohlo by z toho v budoucnu vzniknout velmi zajímavé a pro Olomoučany atraktivní propojení obou míst,“ uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Podle architekta Jana Šépky, který je pod podobou výjimečné expozice futuristického vzhledu podepsán, jde o klíčový pozemek. „Získání tohoto pozemku je naprosto zásadní, neboť zprůchodňuje celé muzeum ze spodního traktu, stanice depa, až do Denisovy třídy. Celou studii máme upravenu právě tak, že první loď, která navazuje přímo na objekt Muzeum umění, se stane veřejnou pasáží, kde si představujeme kavárny a absolutní průchodnost pro pěší právě směrem na parkán. Ať už tedy z Denisovy třídy nebo právě z ulice Kačení ze spodní strany tak bude možné projít celým areálem muzea,“ vysvětlil architekt. „To propojení a začlenění muzea do městské struktury je tímto momentem naprosto zásadní a prospěšné celé věci,“ doplnil.

stredoevropske forum olomouc
Středoevropské fórum Olomouc | Zdroj: ČTK, Šépka architekti

Umění z celé střední Evropy

Projekt SEFO se plánuje v Olomouci déle než deset let. Nová budova má nabídnout výstavní prostory pro umělecká díla z celé střední Evropy a zázemí potřebné pro chod muzea. Jde především o větší depozitáře pro stále rostoucí sbírky či novou knihovnu a studovnu. Nový centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl, nyní muzeum vlastní 90.860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun.

stredoevropske forum olomouc
Středoevropské fórum Olomouc | Zdroj: ČTK, Šépka architekti

Definitivní rozhodnutí postavit dlouho plánovanou expozici podle původního návrhu architekta Jana Šépky oznámil před rokem ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Rozhodování o podobě SEFO předcházela dlouhá diskuse ohledně tří možností – využít rozlehlý prostor opuštěných Hanáckých kasáren, vypsat architektonickou soutěž na novou podobu expozice nebo využít právě původní návrh Jana Šépky. Nakonec podle ředitele muzea Ondřeje Zatloukala rozhodly důvody pragmatické, ideové a koncepční.

Nová expoziční budova pro SEFO by měla v centru Olomouce vyrůst během příštích pěti let, nyní se pracuje na projektech pro stavební povolení a prováděcím projektu. Loni vedení muzea odhadovalo dokončení stavby v roce 2025 a s otevřením veřejnosti o rok později.

red
RubrikyKulturaŠtítky,