Smíchovské reminiscence

Smíchovské reminiscence

Projekt Rezidence Švédská se nachází v Praze na Smíchově, pár desítek metrů od ulice Na Hřebenkách. Lokalita je součástí klasické vilové zástavby z počátku 20. století. Do ní nový projekt zapadá nejen svým měřítkem, ale i zaměřením na náročné klienty.

Rezidence Švédská je bytovým komplexem postaveným ve stylu současné architektury. Tvoří ho tři nezávislé, avšak kompozičně ucelené objekty. K původní vile byl navržen nový viladům a samostatný rodinný dům, v nichž se nachází celkem sedm prostorných bytových jednotek.  

Respekt k okolí

V projektu bylo nutné vyřešit realizaci stavby na relativně komplikovaném pozemku s velkou svažitostí a s obtížným přístupem. Soutěž vypsanou na návrh tohoto rezidenčního komplexu vyhrála architektonická kancelář DAM. „Návrh je založen na respektování původních konceptů stávající zástavby samostatných viladomů. Nové domy svojí kapacitou, výškou a funkční náplní vycházejí z proporcí a využití starších staveb v okolí,“ říká ing. arch. Jan Holna. „Budoucí majitelé si mohou vybírat z nabídky moderních bytů buď v klasickém stylu, zde jde o byty v rekonstruované části, nebo s moderním minimalisticky pojatým designem. Interiéry bytů jsou založeny na interakci s exteriérem, který je prezentován jako další místnost.“  Komplex je situován ve vlastní zahradě, jeho dominantou je nadstandardně zrekonstruovaná činžovní vila, přestavěná v duchu atmosféry původní výstavby, ale s využitím současných stavebních materiálů. Další budova je moderně řešená novostavba, jejíž součástí jsou tři mezonetové bytové jednotky s prosklenými stěnami, k nimž patří i samostatné zahrady nebo rozsáhlé střešní terasy. Třetí částí rezidence tvoří malý objekt o jedné bytové jednotce s vlastní velkou terasou v zahradě. 

Komfort a soukromí 

Soubor je prioritně určen pro náročné klienty. Tomu odpovídá i špičkové technické vybavení objektů. Bude zde instalován čipový přístupový systém do společných částí, monitorovací systém přístupů do bytů a garáží, v bytech je také elektronický zabezpečovací systém. V bytových jednotkách je klimatizace či příprava pro krb, nadstandardní sanitární keramika, repliky původních oken, nebo naopak kvalitní hliníková okna v nových obytných jednotkách. V místnostech jsou dvouvrstvé, celoplošně lepené dřevěné podlahy, podlahové vytápění v koupelnách, toaletách a chodbách, kuchyňské linky jsou ponechány na vkusu a zaměření majitele. Z hlediska dispozic jsou všechny byty řešeny individuálně, některé jsou umístěny jednotlivě vždy na jednom patře, do kterého je možné se dopravit výtahem přímo z garáže. Ke každému bytu přísluší soukromé zahrady, případně rozsáhlé střešní terasy. Bydlení je vhodné především pro rodiny s dětmi. Stavba bude zahájena na jaře tohoto roku, termín dokončení je předpokládán v roce 2009. Dodavatel stavby dosud není určen, probíhá výběrové řízení. Tým generálního projektanta bude standardně provádět autorský dozor a napomáhat klientům při specifikaci a realizaci jejich klientských úprav. 

Dana D. Daňková
Vizualizace: archiv společnosti Satpo 

Autorka je spolupracovnice redakce.