Újezd u Průhonic

První vzorový e4 dům byl zkolaudován

Partneři sekce:

Dne 4. prosince 2020 byl v Újezdu u Průhonic úspěšně zkolaudován a soukromému investorovi předán první vzorový e4 dům v České republice. Společnost Wienerberger, výrobce cihelného systému Porotherm a pálené střešní krytiny Tondach, tak završila stavbu e4 rodinného domu zprogramu Wienerberger e4 dům, která odstartovala 12. dubna 2019. Program, který představuje architektům, projektantům i široké veřejnosti ucelené řešení výstavby zdravých cihlových rodinných domů po roce 2020, se v současné době rozrůstá o další stavby.

„Kolaudace je obvykle posledním milníkem pro stavebníka rodinného domu, je završením cesty k naplnění snu. To samozřejmě platí i v tomto případě, ale pro nás ve společnosti Wienerberger, poslední etapa teprve nastává. V souladu s původní dohodou s investorem budeme v následujících dvanácti měsících sbírat data z reálného života domu, budeme je vyhodnocovat a případně ještě současné standardy e4 domu dále vylepšovat, abychom skutečně beze zbytku splnili svůj původní cíl, totiž přinést kvalitativně zcela nový pohled na stavbu moderního rodinného domu,“ říká Ing.Daniel Uskokovič, manažer programu e4 společnosti Wienerberger.

Program Wienerberger e4 dům není jen souborem služeb a konstrukčních pravidel pro stavbu moderního domu, který by odpovídal současným nárokům, je i příkladem, jak se mění současná ekonomika, která přestává být utilitární a zaměřená čistě na výkon a zisk, ale akcentuje i nefinanční hodnoty a stává se tak součástí komplexního integrovaného světa.

První vzorový dům

První vzorový e4 dům z programu Wienerberger e4 dům byl pro rodinu investora Ing. Karla Vlčka realizován stavební firmou Harmony SZ, a.s., podle návrhu Ing. arch. Bohumila Brůži, který zvítězil v architektonické soutěži společnosti Wienerberger, jejímž hlavním tématem byla realizace domů s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB). Je to dům s celokeramickou obálkou z cihel Porotherm, pálené střešní krytiny Tondach a lícového zdiva Terca. Konstrukčně je využito systému jednovrstvého obvodového zdiva.

Program Wienerberger e4 má za cíl usnadnit investorům celou výstavbu e4 domu. Nabízí jak certifikované e4 projektanty, tak certifikované stavební firmy, s nimiž Wienerberger garantuje termíny dokončení i cenu domu.

„Program Wienerberger e4 dům propojuje prověřené stavební profesionály s řadou služeb a garancí. Novinkou je například služba, která pomůže investorovi získat dotace až 450 000 Kč z programu Zelená úsporám,“ dodává Daniel Uskokovič.

Újezd u Průhonic
Újezd u Průhonic | Zdroj: Wienerberger

Konstrukční řešení bylo navrženo ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Společnost Wienerberger v rámci zmíněného programu nabízí stavebníkům nejen standardy pro zdravý a bezpečný domov, ale řeší i řadu dílčích problémů, které se stavbou domu souvisejí, jeho umístění v krajině či hospodaření s energiemi, vodou i odpady. Za zmínku jistě stojí ipodpora, která je součástí programu.

„Pro všechny, kteří e4 dům staví dodavatelsky, jsouk dispozici takové služby, jakými jsou přednostní dodávky cihel Porotherm a pálených tašek Tondach, odborné zakládání stavby, nezávislá kontrola stavby a služby orientované na podporu přímo na stavbě,“ vypočítává Ing. Roman Busta, MBA, obchodní ředitel společnosti Wienerberger s.r.o.

Principy e4 domů

ekonomické, energeticky efektivní, ekologické, estetické a zdravé

Stavba rodinného domu z keramických stavebních materiálů představuje na soudobém realitním trhu dostupnou a dlouhodobě výhodnou investici.

Dům e4, především díky tepelné akumulaci a skvělým izolačním vlastnostem keramických materiálů, snižuje celkové energetické nároky a zabezpečuje tepelnou pohodu uvnitř stavby v zimě i v létě.

Dům e4 je postaven z přírodních surovin, minimalizuje dopady na životní prostředí a zodpovědně hospodaří s přírodními zdroji.

Domov dle konceptu e4 zajištuje vysokou úroveň bydlení z hlediska zdraví, pohodlí, bezpečí i estetiky. Přírodní keramické materiály nevylučují žádné škodlivé látky a mají vynikající tepelněizolační vlastnosti. V interiéru i v exteriéru dále vytváří neopakovatelnou atmosféru a jsou nadčasové.

Partneři programu Wienerberger e4 dům

ABB s.r.o., Baumit, spol. s r.o., Fisher international s.r.o., divize ISOVER Saint Gobain,
G Servis CZ, s.r.o., Wafe s.r.o., REGULUS spol. s r.o., Schiedel, s.r.o, Siko koupelny a.s., VEKRA Window holding a.s, Pipelife Czech s.r.o., SEMMELROCK STEIN+DESIGN Dlažby, a.s., CSI a.s. Velux Česká republika s.r.o.,

Wienerberger