Z restaurace rodinný dům

Z restaurace rodinný dům

Lokalita Modra – Harmónia je příjemným výletním místem, už od konce 19. století známým výborným klimatem, které vyhledávali klienti ze širokého okolí. V malebném prostředí na úpatí Malých Karpat v té době vyrostlo množství rekreačních vil a občerstvovacích zařízení. Takovým byla i restaurace Alžběty Macherové.

Stavba pochází z počátku 20. století. Později zde byl provoz známého Kača baru, kam se vešlo až 400 lidí. Na počátku 90. let objekt vyhořel, zůstal zpustlý a zanedbaný. Ostatně, podobný osud měly mnohé objekty v Harmónii. Postupně je však začali soukromí investoři kupovat a renovovat. Služby v rámci cestovního ruchu nabízí v lokalitě už jen několik provozů, přece jen, časy i klientela se změnily a z víkendových návštěvníků se dá uživit jen velmi těžko.

Genius loci v hlavní roli

Objekt bývalého Kača baru koupil v roce 2007 investor Radoslav Kolesár, jehož okouzlila lokalita i samotná ruina. Přestože památkáři na objekt neměli žádné požadavky a investor mohl zbytky restaurace spolu s její zašlou slávou srovnat se zemí, neudělal to. „Nechal jsem se vést geniem loci a tím množstvím energie, které se zde za ta dlouhá léta nahromadilo.“ Vrchní část stavby byla kdysi z velké části dřevostavba, ze které po požáru mnoho nezbylo. Nejvíce zachovaného zdiva je v polozapuštěném suterénu, vstupní podlaží je téměř celé nové. Podstatné je však to, že investor plně respektoval původní objem objektu. Ke spolupráci na projektu oslovil architektku Gabrielu Fukatschovou z ateliéru Modulor.

Zrekonstruovaná stavba kopíruje půdorys bývalé restaurace a z uliční strany zůstává jednopodlažní jako kdysi a jednoduchá sedlová střecha příjemně zapadá do lokality. V příběhu tohoto domu nehraje hlavní roli výjimečná architektura. Bílá omítka na fasádě, jednoduchý rastr okenních otvorů v kombinaci s moderními vstupními dveřmi v tmavě šedém odstínu a velkými garážovými vraty na první pohled vypadají, jako by tandemu architektka-investor došla kreativita. Zahrada, které dominuje na všech úrovních jen vysetý trávník a několik zachovaných vysokých stromů, tento dojem ještě umocňuje. Obhlídku jsme podnikli v krásný podzimní den, kdy příroda ukazuje v Harmónii celou svou barevnou paletu a všechny díly mozaiky najednou zapadly do sebe.

S obrazem v kuchyni

I v tomto případě platí, že méně je více. Ze zanedbaného objektu bývalé restaurace se totiž investor rozhodl postavit rezidenci pro svou rodinu. Rezidence zní možná trochu nadneseně, obytné je jen přízemí, pravdou však je, že prostory jsou velkorysé. Srdcem domu se stal rozlehlý obývací prostor, kde kdysi bývala hlavní jídelna restaurace. Rodině dnes poskytuje jedinečný prostorový i vizuální zážitek díky přímému kontaktu s okolní přírodou. Francouzská okna se otevírají směrem do malebného údolí a propojení funguje pomocí terasy po celé délce středního traktu. Terasa si zachovala původní výbornou polohu, pro rodinný život ideální. Ranní slunce ji v letních měsících zalévá příjemným, ještě ne horkým teplem a během dne se terasa dostává do stínu domu. „Dům byl vlastně v dezolátním stavu. Historických fotografií jsme našli málo, architektonicky nebylo moc na co navazovat. V těsném sousedství byla kdysi malá vilka Etelka, ale ani tu se nepodařilo zachránit,“ říká Radoslav Kolesár. „Podařilo se nám však zachovat a také na původní místo uložit kamennou část původního zábradlí.“

Časem i klimatem poznamenaný kámen je tak v kontrastu ke zbytku exteriéru domu, který je kompletně z nových materiálů. Na obývací prostor navazuje velká kuchyň. Ze zařízení interiéru je jasné, že domácí pán má rád výtvarné umění, ale nejkrásnější obraz má přece jen v kuchyni. Velký okenní otvor, který nabízí nádherný výhled do okolí, zastíní ostatní člověkem vytvořená umělecká díla. V bočních traktech domu má rodina své zázemí: ložnice, koupelny, pracovny. Roky strávené na stavbě vnukly investorovi zajímavou podnikatelskou myšlenku. Jelikož se v suterénu podařilo zachovat velkou část původních prostor vinárny, rozhodl se je v budoucnu využít k pořádání různých akcí, svateb či firemních večírků. Nakonec tak ještě vzkřísí bývalou slávu objektu ve spojení příjemného s užitečným.

Rodinný dům (rekonstrukce)

Místo:     Modra – Harmónia
Investor:    Radoslav Kolesár
Odpovědný projektant:    Gabriela Fukatschová, ateliér Modulor
Celková podlahová plocha domu:    757 m2
Zpevněné plochy:    220 m2
Realizace:    2012 – 2014

TEXT: Mária Nováková
foto: Dano Veselský

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.

Komentáře