V jednoduchosti je genialita – moderní dům v chráněné oblasti
Galerie(31)

V jednoduchosti je genialita – moderní dům v chráněné oblasti

Titulek vypadá jako otřepané klišé... Ovšem pro dům z dílny studia Skupaj arhitekti, který stojí v Julských Alpách, v národním parku Triglav, nelze najít výstižnější charakteristiku.

Jednoduchá stavba je umístěna do strmého svahu v poměrně husté zástavbě obce Stara Fužina, díky čemuž mají obyvatelé domu impozantní výhledy do ledovcového údolí. Stojí na na místě bývalé autodílny, oproti původnímu řešení je ale hřeben sedlové střechy otočen o 90 stupňů. Důvodem pro změnu orientace stavby bylo zajistit interiéru maximum slunečního svitu a také již zmiňované výhledy.

Jenže stavba se nachází v chráněné oblasti, a tak před provedením změny bylo nutno požádat o svolení slovinský Institut pro ochranu kulturního dědictví, který zajišťuje památkovou péči nejen ve městech, ale také ve venkovském prostředí usiluje o zachování architektury starých alpských vesnic.

Orgán architektům změnu povolil po vysvětlení, že obec se během své historie vždy živelně rozvíjela podle aktuálních potřeb jednotlivých lokalit, a tomu odpovídá i řešení nového domu.

Zvláštní pozornost v návrhu architekti věnovali střeše, která podstatnou měrou dotváří výsledný charakter domu. Její konstrukce odpovídá tradicím, jde tedy o sedlovou střechu, ovšem pragmaticky uzpůsobenou různým funkcím. Jednoduchá střecha se strmým sklonem má v různých místech různé přesahy, takže působí kompaktně a přesto plní rozličné funkce. Například chrání vchod na severní straně před srážkami, kdežto na proskleném jižním průčelí stíní před nadměrným slunečním zářením.

Subtilnost střešní konstrukce podtrhuje použití tenké vláknocementové šablony v neutrální šedé barvě. Zaujmou i okapy z pozinkovaného plechu. Mají tvar písmene V, který je připomínkou tradičních dřevěných okapů z fošen. Stejný motiv, pouze převedený do jiného materiálu. Tvar žlabu se navíc shoduje se strmým sklonem střech okolních domů i horských štítů v údolí.

Okolní horské prostředí determinovalo také výběr materiálů při řešení interiéru. Převládá zde dřevo ve formě dřevotřísky nebo klasického řeziva z modřínu s povrchovou úpravou oleji a vosky. Kontrapunkt teplému dřevu vytváří kámen z místních zdrojů.

Půdorysná plocha domu je sice malá, ale prostor je maximálně využit a může nabídnout příjemný pobyt až čtyřem osobám. Koncepce navíc počítá i s budoucími úpravami tak, aby se interiér dal přizpůsobit momentálním potřebám.

Obývací pokoj na jihovýchodě je schodištěm spojen přímo s ložnicí, která je oddělena vestavěnými skříněmi. V přízemí na západní straně je vyčleněn samostatný byt, který může být pronajímán nebo se později proměnit třeba v další ložnici.


Dům v obci Stara Fužina je implementací moderních stavebních materiálů do tradičního venkovského prostoru. I přes odlišné pojetí detailů, absenci dekorativního uplatnění dřeva a použité čisté linie s velkými prosklenými plochami a přiznanými betony uvnitř domu, se zdá, že tento dům zde stojí od pradávna. Institut pro ochranu kulturního dědictví může být spokojen…

Architekti: SKUPAJ arhitekti
Autoři: Meta Kutin, Tomaž Ebenšpanger
Místo: Stara Fužina, jezero Bohinj, Slovinsko
Plocha: 170,00 m2
Realizace: 2016

Marie Urbancová
Foto: Janez Marolt