Tři úrovně teras rodinného domu

Tři úrovně teras rodinného domu

V jižní části hlavního města Prahy, ve vilové čtvrti Braníku, stojí rodinný dům z dílny architektů Davida Krause a Valérie Polakovičové. Jednou větou jej lze charakterizovat jako moderní bydlení, v němž se interiér prolíná s exteriérem. Velkorysé terasy hned ve třech úrovních poskytují dostatek soukromí i krásné výhledy na panorama Prahy.

Dům stojí na rovinatém obdélníkovém pozemku s orientací východ – západ. Pro samotný návrh domu bylo určující jeho umístění na pozemku, které se odvíjelo od stávajících podmínek a okolní zástavby. Samozřejmě při respektování orientace ke světovým stranám.

Dům se skládá ze tří hlavních částí, a to zahrady na západní straně, objemu obývacího prostoru s kuchyní a nakonec „věže“ s ložnicemi. Hmoty jednotlivých obytných prostor jsou natočeny na příznivé světové strany – obývací prostor do zahrady na jih a západ, v těchto částech je prosklen. Ve věži je ložnice rodičů orientována na jih a prosklené plochy dětských pokojů jsou orientovány na západ do zahrady.

Základní koncepcí je umístnění a tvarování domu tak, aby maximálně využíval západní zahrady a propojení interiéru s exteriérem. Toho autoři docílili pomocí několika teras. V přízemí se obytný prostor otevírá do západní zahrady a ve věži (ložnicovém patře) je přístup na pochozí střechu obývací části. Nejvyšší třetí úroveň představuje pochozí vyhlídková terasa na střeše věže.

Protiváhou otevřenosti teras je koncepce řešení ostatních prostor, která klade důraz na zajištění dostatečného soukromí. Obytná část je umístěna na severní hranici pozemku a směrem do ulice se tváří jako zídka, která vizuálně odděluje zahradu od hlavní komunikace. Věž se nachází ve východní části a odcloňuje pozemek od příjezdové cesty. Zároveň svým charakterem dotváří žádoucí image samostatně stojícího domu a vytváří urbanistický akcent na rohu ulic.

Konstrukčně je dům zděný s fasádní úpravou ze strukturované bílé omítky. Okna a balkonové dveře jsou hliníkové s izolačním sklem.

Dokonalé řešení i uvnitř

Vnitřní dispozice vychází z celkové koncepce, tedy především z návaznosti na okolí stavby. Příjezd na pozemek i hlavní vstup do domu je z východu, do podzemních garáží se vjíždí v severní části domu. V podzemním podlaží jsou kromě garáže pro dvě auta umístěny i obslužné a doplňkové místnosti (technické zázemí a sklady). Podzemní patro je přístupné pomocí vnitřního schodiště.

Hlavní obytný prostor, který má jižní a západní slunce, je orientován do centra pozemku a přímo napojen na venkovní obytnou terasu. Natočením hmoty druhého patra (věže) do pravého úhlu je dosažena žádoucí orientace ložnic a navíc zachováno maximálního využití pozemku.

Obytné podlaží tvoří kuchyň spojená s obývacím pokojem, do které se vchází přímo ze zádveří nebo přes chodbu. Obývací pokoj je napojen na vnější terasu, která je od ulice oddělena originální kovovou zástěnou. Intimitu terasy zajišťuje zahradní domek na jejím konci, který prostor odděluje od kontaktu se sousedem. Na vstupní prostor navazují související provozy – koupelna s WC a šatna. Po levé straně je umístěna ložnice s vlastní koupelnou přístupná přes soukromou šatnu.

Schodiště uprostřed dispozice vede do druhého podlaží. Tady se nacházejí dvě ložnice a koupelna. Z pokojů je přístup na společnou terasu, vytvořenou na střeše nižšího podlaží.

Autor: Architektura s. r. o., Ing. arch. David Kraus, Ing. arch. Valéria Polakovičová

Marie Urbancová
Foto: David Kraus

RubrikyRodinné domyŠtítky