Studio Caramel navrhuje domy, kde se bude sladce žít
Galerie(21)

Studio Caramel navrhuje domy, kde se bude sladce žít

Partneři sekce:

Na okraji Vídně vyrostl moderní elegantní designový rodinný dům od studia Caramel Architekten. V lokalitě bylo stanoveno několik omezení, s nimiž si architekti museli poradit. Omezení výšky, typ objektu a definovaný koeficient zastavěnosti ploch. S tím se však architekti hravě vypořádali a výsledkem je plnohodnotný rodinný dům s velkorysou zahradou a terasou.

Půdorysný rozměr objektu je velmi úzký, 35 x 5 m, přesto je ve středu domu zelené atrium s nenáročnou zelení. Vzniká tak příjemná klidová zóna, kde jsou obytné místnosti v přímém kontaktu se zelení a zároveň si zachovávají své plné soukromí.

Přímo z ulice můžeme nahlédnout do sterilně bílého prostoru, jako by se jednalo o showroom. Prostor prosvětlený z vrchu velikým oknem v šikmé střeše je však překvapivě garáž. Dále vcházíme do hlavního obytného prostoru, kuchyňská linka je originálně součástí schodišťového ramene.

Po schodech se dostaneme do ložnicové části nad garáží, šatna i koupelna jsou její součástí. Přes atrium se dostáváme do další místnosti, kde je pracovna s kanceláří. Dům skrývá i suterén, je přístupný po schodech z garáže. Zapomeňte na skladové prostory a úložné prostory, i v tomto případě je umístění domácího kina spíše překvapením.

Veškeré povrchy jsou jednoduché a čisté. Venkovní bílé stěny se částečně propisují i do interiéru, kde doplňují převažující pohledový beton. Podlahy obytných částí jsou dřevěné, směr lamel běží spolu s délkou domu a navádějí tak oči do zahrady. Vybavení je jednoduché, čisté, z barev opěr vítězí bílá.

Prostor obývacího pokoje je nejvzdušnější, v nejvyšším bodě objektu je ložnice. Místnosti jsou prosvětleny okny v šikmých plochách střechy a prosklenými plochami do atria. V atriu je rafinovaně řešené zapuštěné posezení a zapuštěný bazének, nic tak nebrání pohledu do protějších prostor kanceláře. V domě funguje skvělá orientace, vše lze lehce vidět. Díky zkoseným stropům nevznikají žádné překážky v průhledech a rodina tak může bezproblémově navzájem komunikovat.

Díky fotovoltaickým panelům osazeným na jižní střeše, tepelnému čerpadlu vzduch-voda a řádnému zateplení spadá objekt do třídy nizkoenergetických domů.  

Architekt: Caramel Architekten

Lokalita: Vídeň, Rakousko
Realizace: 2014

Text: Magdalena Nováková
Foto: Hertha Hurnaus, Courtesy of Caramel Architekten