Rakouský Dům roku najdete v malé venkovské uličce

Rakouský Dům roku najdete v malé venkovské uličce

Okázale neokázalý je malý domek v Burgunladsku. Nenápadný, jen rok starý venkovský dům, který loni „zahustil“ venkovskou ulici, vzhledově zapadá do řady svých starších sousedů. Zaujal tak, že se stal nositelem rakouské ceny Dům roku.

Dokonalý cit pro místo
Dílo architektonického studia Haus Markt 67 je k vidění v rakouské vesnici u Neusiedlerského jezera, vlastně jenom kousek od Bratislavy. Ulice s pásovou zástavbou přízemních domků tady vypadají stejně jako ty moravské a slovenské na druhé straně nedalekých hranic. Do mezery po zbouraném hospodářství v jedné z nejstarších ulic města se vešel moderní dům, který dokonale ctí tvarosloví svého okolí. Zbourané bývalé tradiční burgenlandské hospodářství leželo na účelové komunikaci, která je oddělovala od malé zahrady.

Rozměry, výška a tedy i vnitřní prostory nového domu byly dány vzhledem vedlejších stavení. Úkolem architektů bylo při dodržení architektonické návaznosti na starou zástavbu vymyslet příjemné bydlení na daném nevelkém prostoru. „Nechceme, aby dům upoutal pozornost, ale byl součástí zdejšího venkovského architektonického celku“, vysvětluje majitelka. Dům nyní využívá jako rekreační objekt několik rodin v rámci konceptu „Sdílíme svůj domov“.

Efektnost tady tkví v nenápadnosti
Jak bylo řečeno, architekti při své práci byli do jisté míry limitovaní volbou materiálů a kubaturou sousedních domů. Střecha domku ale dostala menší sklon, než byl ten na starém původním domě a než jsou střechy sousedních domů. To proto, aby na střeše umístěný tepelný solární systém mohl přinášet maximální výnos.


Eternit jako střešní krytina, vybraný tradiční typ omítky, dřevěná okna a šedé odstíny fasády a střechy – to všechno uvádí vzhled domu do souvislosti s jeho okolím.

Klidný a vyvážený interiér
V celém prostoru dominuje šedá, bílá a odstíny růžovobéžové. Pokoje a výklenky jsou jakoby vystřižené z předem stanoveného objemu. Otevřené podkroví hlavní obytné místnosti trochu evokuje venkovský seník. Proplétají se tady důmyslně objemy, průhledy, světlo a stín. A také záměrně prosté a jednoduché materiály. Cihlové obklady stěn, teplé tóny světlého dřeva a překližka vytvářejí velmi klidnou domáckou atmosféru. Ta je ještě umocněná výběrem textilií, retro doplňků a nábytku: židlí, pohovky a křesel.


Alena Gembalová
Fotografie: Lukas Schaller a Klaus Fritsch

RubrikyRodinné domy