Využijte dotací Nová zelená úsporám a nechte si postavit pasivní dům

Využijte dotací Nová zelená úsporám a nechte si postavit pasivní dům

Pasivní domy se v posledních letech dostávají do popředí, a to nejen kvůli energetické úspoře, ale i dotacím, díky kterým se vstupní investice do takové stavby výrazně snižují. „V uplynulém roce bylo v České republice připraveno zhruba 1000 projektových dokumentací pro pasivní domy a domy velmi blízké pasivním, což je téměř 10 % všech novostaveb.

Většina z nich (80 %) byla podpořena přes program Nová zelená úsporám,“ komentuje zvyšující se zájem o pasivní bydlení Ing. Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu. Zajímá vás, jak dosáhnout na dotaci nebo jak se v takovém pasivním domě žije?

Nová zelená úsporám – odstartovala kontinuální výzva

Program Státního fondu životního prostředí České republiky Nová zelená úsporám rozděluje pravidelně dotace na snižování energetické náročnosti budov. Koncem října 2015 odstartovala kontinuální výzva, ze které budou moci zájemci čerpat peníze průběžně až do roku 2021. Domácnosti za tu dobu sáhnou až na 27 miliard korun získaných z prodeje emisních povolenek. „Výhodou kontinuální výzvy je, že žadatel si může svoji akci v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním i časovým možnostem. Realizaci úsporných opatření tak může provádět po částech i v průběhu několika let, a to s dotací,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Aktuální výzva je určena majitelům rodinných domů, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy. Podporována je i výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stejně jako v minulých výzvách platí, že výše dotace se odvíjí od dosažených energetických úspor a ve výsledku může uhradit až 50 % celkových výdajů. Podání žádosti je rychlé a snadné. Stačí vyplnit elektronický formulář na internetových stránkách NZÚ www.novazelena.cz.

S pomocí programu Nová zelená úsporám se tak nemusí prodražit ani stavba nového pasivního nebo nízkoenergetického domu. Náklady jsou totiž porovnatelné se stavbou domu typového. I v případě vyšší počáteční investice se náklady v několika prvních letech provozu domu vrátí v podobě nízkých poplatků. „V posledních letech zaznamenáváme zvyšující se zájem veřejnosti o stavbu pasivních domů. Právě Nová zelená úsporám bude jedním z témat veletrhu FOR PASIV 2016. Návštěvníci se budou moci na místě poradit s majiteli nízkoenergetických a pasivních domů, kteří se podělí o zkušenosti a nastíní možná úskalí stavby,“ říká Martin Přívětivý, ředitel veletrhu FOR PASIV.

Pasivní dům s inteligentním řízením domu

Hlavní výhody pasivního domu spočívají v minimální spotřebě energie spojené s vysokým komfortem bydlení a příjemným prostředím pro žití. Ke snížení tepelných ztrát dochází díky důsledné izolaci, k vytopení místnosti tak postačí minimum energie. Tepelné zisky od slunce, lidí a elektrických spotřebičů vytopí dům po většinu roku, dochází tak k až 90% úspoře financí za vytápění.

Pasivní dům s podlahovou plochou 144 m2 nese železobetonová základová deska, lehký ocelový skelet je extrémně odolnou páteří typového domu Caesar od společnosti BAHAL. Dům je vybaven podlahovým vytápěním REHAU, tepelným čerpadlem země/voda Stiebel Eltron WPC 5 Cool, centrální ventilační jednotkou LWZ 170 plus s rekuperací a systémem automatických předokenních žaluzií. K domu je připojena dvougaráž a krček, který slouží jako vchod do domu a zároveň propojuje dům s garáží. Dům má inteligentní řízení a vzdálenou správu.

Benátky nad Jizerou, typový pasivní dům Caesar, BAHAL

Kde se dozvíte více?

Kompletní představu o bydlení v pasivním domě pak získáte na lednovém veletrhu FOR PASIV, jehož hlavním tématem bude „Jak se žije v pasivních domech“. Kromě desítek vystavovatelů, kteří představí své produkty a služby, se s vámi prostřednictvím videorozhovorů podělí o své zkušenosti majitelé již realizovaných pasivních domů. V pořadí 4. ročník veletrhu FOR PASIV proběhne v multifunkčním areálu v PVA EXPO PRAHA v Letňanech souběžně s veletrhem CESTY DŘEVA, STŘECHY PRAHA, SOLAR PRAHA a ŘEMESLO PRAHA v termínu od 21. do 23. ledna 2016.

Více informací najdete na www.forpasiv.cz.

Zlevněnou vstupenku na veletrh si můžete stáhnout zde: forpasiv.cz/sleva

Veletrh FOR PASIV je určen všem specialistům, odborníkům a těm, kdo se zajímá o nízkoenergetické, pasivní a nulové domy. Probíhá každoročně v lednu, kdy se zájemci o takové bydlení připravují na nadcházející stavební sezónu a rozhodují se o jednotlivých materiálech, technologiích či způsobu financování. V pořadí 4. ročník veletrhu FOR PASIV proběhne v multifunkčním areálu v PVA EXPO PRAHA v Letňanech souběžně s veletrhem CESTY DŘEVA, STŘECHY PRAHA, SOLAR PRAHA a ŘEMESLO PRAHA v termínu od 21. do 23. ledna 2016. Součástí souběhu veletrhů bude i okresní kolo velmi oblíbené soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO.