Nepřehlédnutelná konzola uprostřed města

Nepřehlédnutelná konzola uprostřed města

Budova s názvem City square v belgickém městě Mortsel je tvořena třemi základními částmi: pasivní budovou s multifunkčním využitím, náměstím vybudovaného ve smyslu udržitelného stavebnictví a podzemním parkovištěm.

Charakteristickým rysem pasivní víceúčelové budovy je konzolovitě předsunutá hmota objektu s délkou 10 m. Stavba se identifikuje s městským charakterem náměstí, přičemž si zachovává kompaktní tvar. Architektům se jednoduchým a zároveň velkolepým vzhledem objektu podařilo docílit přirozený kontrast k objektu radnice, který je situován naproti.

Fasáda určuje charakter

Lokalita v centru města je předurčena pro rozvoj sítě veřejné dopravy. Objekt proto zdůrazňuje významný dopravní uzel, který se nachází v jeho blízkosti. Vzhled budovy je definován vnějším obkladem ze šedých vláknocementových desek EQUITONE v různých formátech. Jde o obklad EQUITONE [tectiva] s jemně broušeným povrchem v podélném směru desky. Ten vytváří nevšední kontrast v kombinaci s vysokými elegantními dřevěnými okny. Dřevěné žaluzie s vodorovnými lamelami mají nejen estetickou, ale i praktickou funkci. Jsou tvarovány tak, aby propouštěly světlo a vzduch, a rovněž bránili průniku deště, přímého slunečního záření a hluku.

Budova na sebe strhává pozornost nejen vzhledem, ale i svým pasivním energetickým standardem, solárními panely na střeše i náměstím vybudovaným s ohledem na principy udržitelného stavebnictví. Pod konzolovitým převisem se nacházejí rampy podzemního parkoviště. Podzemní část se skládá ze tří logicky uspořádaných úrovní parkování pro 505 aut a 250 kol. Návštěvníci zde mají možnost využít servis a půjčovnu kol.

V parteru se nachází kavárna s terasou. Z této úrovně jsou přístupné výtahy do jednotlivých kanceláří. Kancelářské jednotky mají různou metráž: od velkých po malé.

City square v Mortsel
Architekti: ABSCIS Architecten
Lokalita: Stadsplein, 2640 Mortsel, Belgie
Zastavěná plocha: 1045 m2

www.equitone.cz