Dům v domě
Galerie(5)

Dům v domě

Rodinný dům byl původně koncipován jako přízemní. Měl totiž sloužit staršímu manželskému páru, který se chtěl přestěhovat z rušného centra velkoměsta.

Nakonec v reakci na místní regulativy přikazující tvar a barvu střechy vznikl koncept domu, ve kterém pod vlastní střechou vznikla ještě druhá úroveň. Ta se propisuje až do prostoru zastřešené terasy, která je stejně jako hlavní obytný prostor dvoupatrová.

Jako základní princip zvolil architekt Pavel Horák takzvaný „dům v domě“. Vlastní vytápěná a obývaná část domu tvoří asi jen dvě třetiny celého objemu. Přes tuto dřevěnou kostku je přetažen druhý plášť, který umožnil vznik meziprostorů a krytých teras. Přesah střechy zabezpečuje zároveň žádoucí stínění.

Vnitřní dispozice stavby je poměrně klasickým, ale logickým způsobem členěna a zónována na chladnější část zázemí u severní uliční fasády a sluncem prohřátou obytnou část orientovanou na jih. Hlavní obytný prostor je členěn do dvou úrovní propojených pohodlným přímým schodištěm. V přízemí se dá z obytného prostoru vstoupit jak na úzkou jižní terasu, tak na prostornou a zastřešenou terasu orientovanou východním směrem.

Rodinný dům

Místo: Ládví
Autor: Ing. arch. Pavel Horák – Prodesi
Spolupráce: Radim Oblouk
Projektant: Jan Švarc

Text: Tereza Janišová

Foto: Lina Németh