Dům pro krásné časy
Galerie(45)

Dům pro krásné časy

Dům pro krásné časy je navržen tak, aby vytvořil dokonalý domov pro zralý manželský pár v životní etapě, která v jejich životě nastává. Děti odrostly a rodiče začali žít sami. Ovšem děti se k nim vracejí, i když už jen jako návštěvníci. Zadání proto znělo dům se dvěma ložnicemi a všem těmto potřebám a přáním architekt nový dům přizpůsobil.

Umístění

Dům je postaven pod horami, na kraji obce, kde osídlení zvolna přechází v pole a zelené louky. Charakter zvolené lokality se pak odráží v konstrukci domu, v jeho typických strmých alpských střechách, vyvážených protipólem rovinných ploch. Směrem k jihu je otočen prosklený štít domu s pohledem na pozemek pokračující rozlehlými zelenými pastvinami.

Koncepce

Zvolené řešení je kombinací romantiky a moderních přístupů. Vychází totiž jak z okolního venkovského prostředí, tak z nadšení majitelů pro život v současnosti. Dávné časy připomíná třeba kovaný nástavec na střeše, který svědomitě označuje směr větru, nebo lamelová konstrukce fasády po vzoru tradičního sušáku na seno. Aby ale dům byl pohodlným místem pro současný způsob života, doplňují je moderní materiály a technologie.

Úroveň různých úrovní

Na první pohled je možné dům charakterizovat jako dlouhý a úzký, plynule kopírující svažitý terén. Přímo v domě se pak přirozený sklon terénu projevuje třemi na sebe navazujícími výškovými úrovněmi. Geniální rozdělení objemů jednotlivých úrovní umožnilo zvenčí zachovat jednotnou linku, takže při pohledu z boku působí objekt nerušeným dojmem. Hloubku spojitých prostor úzkého domu prosvětlují sluneční paprsky, které do otevřeného vzdušného interiéru vcházejí proskleným štítem na jižní straně.

Stavební řešení

Dům pro krásné časy má konstrukční systém z dřevěných rámů, doplněný o dřevěné stěnové panely a izolace Fibram XPS, Gutex Thermowall a Steico Zell. Hlavními použitými materiály tak zde jsou dřevo, sklo a beton, na střeše pak hliníková krytina Prefa. Pro vytápění je instalováno tepelné čerpadlo vzduch-voda a rekuperační jednotka.

Zkušenosti obyvatel

Jedná se o dům pro dvě osoby, ale je třeba si uvědomit, že dva potřebují k životu, aby mohli fungovat, totéž, co čtyři nebo i více osob. Jediný rozdíl je ve frekvenci použití jednotlivých prostor či v časování jejich použití. Výsledný interiér je tak i v tomto případě mixem prostor pro skladování, umývání, spaní a vše další, co k životu patří.

Místo: Velesovo, Slovinsko
Architektonická kancelář: Biro Gašperič
Architekt: Matej Gašperič
Design interiéru: Matej Gašperič
Realizace: 2014
Doba výstavby: 6 měsíců
Generální dodavatel: Bauta

Plocha pozemku: 1 116 m2
Zastavěná plocha: 192 m2
Užitná plocha: 155 m2
Energetická efektivita: 23,5 kW/(m2a) (PHPP)
Náklady na výstavbu: 1 500 eur/m2

Marie Urbancová
Foto: Virginie Vrecl