V domech se má žít příjemně a pohodlně. Teprve potom je to architektura

Tvarově jednoduchý dům s čistou architekturou, jasnými geometrickými tvary, dostatkem světla a prostoru – přesně to dnes hledá většina mladých rodin. Dům od architektů z Ateliéru Kunc Architects je spojením dvou jednoduchých celků s obdélníkovým půdorysem a sedlovou střechou. Každá část – jedna vyšší, druhá nižší – má jiné funkční využití, obě jsou však velmi intenzivně spojeny s okolní přírodou.

Uprostřed ovocného sadu

Soukromí zajišťuje obyvatelům orientace domu a jeho vnoření hlouběji do pozemku, který byl dříve ovocným sadem. Z přístupové strany jsou jako první umístěny garáž, technická místnost a sklad, až za nimi jsou obytné prostory. Hlavní obytný prostor většího celku tvoří kuchyň spojená s obývací místností.

Na obývací prostor navazuje jídelna, která spojuje oba celky – denní a noční. Menší noční domeček v interiéru charakterizuje dlouhá chodba. Z ní je možné vejít do dvou samostatných pokojů a koupelny, na konci domu se nachází velká rodičovská ložnice se šatnou a samostatnou koupelnou.

RD Neveklov 20

Světlo, vzduch, kontakt s přírodou

Po konstrukční stránce jde o dřevostavbu. Kolem obou částí domu je vytvořena dřevěná paluba, po které můžete projít až do zahrady. Její rozšířené části tvoří terasy. Terasa je napojena na obývací místnost a jídelnu, které lze pro větší otevřenost jednoduše s terasou propojit.

Na menší terasy je možné vyjít i z ložnic v soukromé části domu. Interiér je na dvou místech otevřený až po střechu – v hlavní obytné místnosti a v rodičovské ložnici –, což pocit vzdušnosti ještě umocňuje. Krov je obložený bílými deskami.

RD Neveklov 11

Skandinávie i Japonsko

Jednoduchá, a přitom výrazná barevná kombinace se nechala inspirovat skandinávským stylem. Kontrast najdeme nejen v interiéru, ale i v barevném protikladu bílého interiéru a černého exteriéru. Fasády jsou řešeny starou japonskou technikou – jsou obaleny modřínovými deskami, které byly předtím ručně hloubkově opáleny.

RD Neveklov 22

„Při navrhování domu jsme hodně mysleli na japonskou filozofii Wabi-sabi, která vyzdvihuje krásu nedokonalosti. Počítáme s tím, že černá fasáda získá působením počasí patinu, dřevěné terasy se pokryjí stříbřitou vrstvou, doroste tráva a luční květiny. A vše se nádherně propojí, splyne do jednoho organického celku – dům i místo,“ popisuje své úvahy autor projektu Michal Kunc.

Minimalistický výraz domu podtrhuje skrytý zaatikový žlab. V domě nechybí harmonizující krb, množství polštářů, dek, svíček v lampionech. Velká zasklení na některých místech evokují pocit, že jste přímo v přírodě. Podlaha je z litého cementu.

RD Neveklov 2

Hledání štěstí jako cíl života

„V Ateliéru Kunc Architects věříme, že pravým cílem našeho života je hledání štěstí. Ať jsme věřící nebo ne, všichni hledáme v životě něco lepšího. Jak to souvisí s domy a architekturou? Stejně jako neexistují ideální lidé, neexistuje žádný ideální rodinný dům vhodný pro každého. Existuje jen cesta. Ta naše v Ateliéru Kunc Architects trvá již mnoho let: soustředěně hledáme, skicujeme, popisujeme, diskutujeme mezi sebou navzájem i s našimi klienty a tvoříme filozofii rodinného bydlení, které lidem přináší skutečný domov. Chceme, aby se v našich domech příjemně a pohodlně žilo. Teprve potom je to architektura,“ vysvětlují svou filozofii architekti z tohoto českého studia.

RD Neveklov 6

RD Neveklov ve zkratce
Architektonické studio: Ateliér Kunc Architects
Autor: MgA. Michal Kunc Spoluautor: Ing. arch. Alžběta Vrabcová/DMAE architects
Obytná plocha: 380 m2
Zastavěná plocha: 440 m2
Pozemek: 4 575 m2
Lokalita: Neveklov, okres Benešov
Generální dodavatel: stavební firma TFH dřevěné skeletové domy
Dokončení: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Jan Vrabec

Komentáře