Stylová dřevostavba na louce

Stylová dřevostavba na louce

Okouzlující dřevěnice se nachází na rovinatém pozemku, obklopena poli, nedaleko malého jezera ve finské Tenali. Předměstská komunita je vzdálena pouze 60 km od Helsinek a nachází se na samotném jihu země, obklopena nádhernou přírodou. Cílem architektů i majitele bylo, aby dům s pojmenováním Åkerudden vhodně zapadl do prostředí a splynul s ním ve vzájemné harmonii.

Na základě tohoto požadavku se architekti ze studia Mny Arkitekter na čele s Mathiasem Nyströmom rozhodli, že dům postaví v tradičním tvaru s jednoduchou sedlovou střechou.

Jedinečnou zajímavostí na stavbě je využití až 7 různých druhů dřeva. Dům je sice jednoduchý, ale skutečně okouzlující zvenčí i zevnitř.

Foto: Gunilla Wellin

Příjemný a útulný je už na pohled z dálky. Jelikož tvůrci se rozhodli využít dřevo v jeho nejrůznějších podobách a fázích přípravy, dům vyniká pestrou paletou barev a struktur. Při výstavbě bylo použito jednak ošetřené, ale i neošetřené (surové) dřevo, díky čemuž dům žije svůj vlastní život a v průběhu let se jeho vzhled postupně mění v souladu s proměnami okolní přírody.

Dům je obložen vertikálními pásy z osiky a stojí na nosných kůlech z pevného dubu. Terasy kolem domu jsou vybudovány z lokálně těžené oregonské borovice.

Tvar budovy je jednoduchý, přirozeně podlouhlý s ohledem na terén, na kterém je dům postaven. Podle vyjádření hlavního architekta Nyströma: „Ve své jednoduchosti a skromnosti se dům blíží k tradiční lidové architektuře, aniž by přímo kopíroval její prvky. Primární cíle při plánování a výstavbě byly autentičnost, lokálnost, jednoduchost a udržitelnost.“

Trámy a nosné konstrukce byly kromě dubových sloupů vybudovány z lokálně získaného smrku. Přiznané konstrukce byly pro dosažení estetičnosti ošetřené světlým olejem. Interiérové řešení obkladů a nábytku sestává z olše, dubových dýh, borovice či modřínu. Černě lakované OSB desky tvoří obložení schodiště.

Foto: Gunilla Wellin

Redaktorka významného finského periodika HBL – Nina Weckström – se o domě vyjádřila takto: „Åkerudden je nový, svěží dřevěný dům. Nádherně jednoduchá estetika designového řešení je podobná klasické místní stodole, avšak se stříbřitým třpytem exteriérového obkladu a velkými okny, přes která může interiér zaplavit doslova povodeň světla.“


S tímto názorem nelze nesouhlasit, z fotografií je patrná dynamika a lehkost interiéru způsobená právě bohatým přídělem jasných slunečních paprsků v každou denní hodinu, od východu až na západ slunce.

Nepřehlédnete

PŘÍVĚTIVÝ DŮM V ZAHRADĚ

Pohodovému pocitu napomáhá zejména dispozice, která štědrý kus objemu (celou polovinu) ponechala kuchyni a společenskému prostoru, a druhou část učinila dvoupatrovou. V druhé části budovy se nacházejí ložnice, koupelny a studovna, přičemž tento soukromější prostor je od veřejnější společenské části oddělen vstupní halou.

Text: Anna Martausová
Foto: Mathias Nyström, Kuvio Architectural Photography, Gunilla Wellin
Zdroj: dezeen.com, mnyark.fi – Mathias Nyström