Rozhledna Špulka k navinutí dlouhodobé spolupráce v regionu

Rozhledna Špulka k navinutí dlouhodobé spolupráce v regionu

Rozhledna, která svým tvarem i celkovým vzhledem připomíná starodávnou dřevěnou špulku na nit, vyrostla nedaleko Lbosína na Benešovsku. Najdete ji v malebné a kopcovité středočeské krajině na kopci Březák. Jméno rozhledně dal její vzhled, takže se jmenuje Špulka, a její autorkou je architektka Iveta Torkoniaková z 2T engineering. Pro veřejnost byla otevřena na konci dubna tohoto roku.

Špulka je zajímavá už svým nevšedním tvarem. Ať se na ni podíváte odspodu nebo shora, vždycky vám připadá, že někam padá. Jde ale jen o optický klam. Stavbu trychtýřovitého tvaru tvoří centrální ocelová roura, částečně obložená dřevem a ovinutá točitým schodištěm. Plášť rozhledny tvoří dřevěné fošny. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 532 m n. m. a celá stavba i s anténou měří 45,6 m.

Na samotnou vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 m vede 150 schodů. Plošina je vzdušná, prostorná (průměr 5,8 m) a tvoří ji kombinace oceli a dřeva. Díky zkosenému tvaru má návštěvník při pohledu z plošiny pocit, jako by visel ve vzduchu. Odměnou mu jsou výhledy do širokého okolí Benešovska a Posázaví, za dobrých podmínek je možno vidět až do Krkonoš na Sněžku.


Pod rozhlednou, a také na spodní odpočinkové plošině těsně nad zemí, nechybí ani zázemí v podobě laviček, stojanů na kola a podobně. Okolo rozhledny je navržena velká plocha s dlažbou ve tvaru mikroregionu a s vyznačením jednotlivých obcí. Každá obec zde má svůj panel, na kterém jsou informace o její historii i o aktuálním dění. Součástí projektu je i naučná stezka s třista metrovou, několikrát zalomenou lávkou, která místy stoupá až 12 m nad terén.

Projekt je dílem svazku obcí CHOPOS, který sdružuje 21 obcí z regionu. Celkové náklady dosáhly sedmi milionů korun, z toho samotná výstavba rozhledny vyšla na 5,4 milionu Kč. Na projekt přidala 1,8 milionu korun Evropská unie.

Marie Urbancová
Foto: Chopos, 2T engineering