Rozhledna Kelčský Javorník

Rozhledna Kelčský Javorník

Pohled z výšky po širém okolí, nadhled s ptačí perspektivou, odpočinek po namáhavém výstupu, to vše může být synonymem pro výstupy na vysoké kopce či hory, potažmo pro rozhledny. Jedna z nich stávala také na Kelčském Javorníku, z důvodu bezpečnosti však musela být stržena a měla by být nahrazena novou stavbou.

Jeden z návrhů na realizaci rozhledny na Kelčském Javorníku, pod nímž je podepsán kolektiv autorů Ing. arch. Petr Jureček, Ing. arch. Václav Kocián, Ing. arch. Michal Kotlas, Ing. arch. Jiří Bužek, MgA. Natalie Chalcarzová, Ing. arch. Josef Žufánek, získal v soutěžní anketě Dřevěná stavba roku 2013 první cenu v kategorii Návrhy dřevěných konstrukcí, a to jak ve veřejném hlasování, tak v rozhodování odborné poroty.

Především elegance a vzdušnost.

Hlavními znaky rozhledny jsou elegance a vzdušnost. Samonosný plášť tvoří dřevěné přímé a ohýbané lepené, tlakově impregnované prefabrikované dílce bez jakékoli povrchové úpravy. Parter rozhledny je přístupný po celém obvodu, do vrcholu věže vede točité schodiště. Rozhledna je rozčleněna do šesti pater, která poskytují možnost odpočinkového zastavení při výstupu na vrchol při různých úrovních výhledu do okolí. Stavba je založena na železobetonové desce s pilotami. Deska je kruhová a vymezuje přímo půdorys rozhledny. V parteru je kolem rozhledny vytvořen kamenný prstenec hrubě opracované dlažby.

Jednotlivá patra rozhledny jsou samostatnými segmenty, z nichž každý tvoří dvanáctiúhelník – dvanáct párů stejných dílců, propojených ve styčných plochách. Dílce se po patrech ve směru do středu vytenčují. Mezi jednotlivými podlažími jsou vloženy ocelové prstence s paprskovitě se rozbíhajícími ztužidly, zakončenými křížovými styčníky. Prstence vynášejí postupně ocelové vřetenové schodiště, na ztužidlech leží pochozí železný rošt.

Vřetenové schodiště je vyrobeno z ocelového slzového ohýbaného plechu, ztužující ocelové prstence se styčníky, ocelové patky i madla zábradlí v jednotlivých patrech jsou z černé oceli. Veškeré ocelové prvky jsou opatřeny nátěrem kovářskou černí. Vzdušnost celé konstrukce zdůrazňuje i zábradlí schodiště a vyhlídkových plošin, které je tvořeno nerezovou sítí.

Architekt: Ing. arch. Petr Jureček, Ing. arch. Václav Kocián, Ing. arch. Michal Kotlas, Ing. arch. Jiří Bužek, MgA. Natalie Chalcarzová, Ing. arch. Josef Žufánek www.b620architekti.cz
Objem stavby: 621m3     
Cena za 1m3: 13 000Kč
Celková cena stavby: 8,07mil Kč

Text byl vytvořen s využitím materiálů autorů návrhu

Text: Dana D. Daňková
Obrazový materiál: Archiv autorů

Komentáře