Partner sekce:
  • XELLA

Dřevostavba pro rekreaci

Dřevostavba pro rekreaci

Severně od nizozemského města Utrecht postavilo architektonické studio Zecc malý rekreační domek jen ze dřeva a skla. Variabilní fasáda s okenicemi umožňuje vytvoření soukromí i plné propojení interiéru s rozlehlou zelenou zahradou.

Při návrhu spolupracovalo studio Zecc s interiérovým designérem Roelem van Norelem, který jejich koncept domu doplnil o řešení vnitřního vybavení, a to až do nejmenšího detailu. Společnými silami pak dům zrealizovali.


Dřevo a dokonalost detailu

Nová dřevostavba stojí na místě původního zahradního domku a kopíruje jeho obrysy. Z nich vyrůstá jednoduchá archetypální stavba se sedlovou střechou krytou břidlicí, komínem a dřevěnými lamelami ze západního červeného cedru. Důraz kladený na použití přírodních materiálů umožnil nenásilné začlenění chaty do okolní krajiny. Úzké propojení zpracovatelů architektonického návrhu, designu interiéru a realizace se zase promítlo do vysoké úrovně řemeslného zpracování.

Kontrast břidlice a subtilních lamel

Dům je z jedné strany kompletně uzavřen a v tomto místě břidlice ze střechy, která je bez přesahu, plynule přechází v obklad fasády. Protilehlou podélnou stranou se naopak domek otevírá do zeleně, díky pohyblivým okenicím. Jsou konstruovány ze dřevěných lamel a jejich natáčením lze usměrňovat jak sluneční svit, tak pohledy zvenčí. Prvek horizontálních lamel se objevuje i na opláštění chaty, takže při zavřených okenicích získává chata uzavřený charakter.


Otevřenost interiéru

Přední štítová strana, orientovaná na západ, je zcela transparentní. Tvoří ji zasklení v robustní ocelové konstrukci, kterým se otevírá pohled do otevřené části pozemku.

Dřevěný nosný systém

Konstrukci chaty tvoří podélný systém s dřevěnými panely na plné stěně a čtyřmi sloupky na protilehlé prosklené stěně. Na nich uložený nosník vynáší z interiéru přiznané krokve. Ve štítu je dřevěným rám součástí proskleného průčelí, jehož konstrukce je do něj vložena.

Další zajímavé články:

Úsporný dům za méně než milion? Inspiraci hledejte v Mongolsku
Netradiční dřevostavba: exteriér v interiéru
Dům pro čtyřčlennou rodinu: V lehkém doteku se zemí

Interiér samé dřevo

Jednolitý vzdušný interiér je otevřený až do krovu a jednotlivé funkční celky se zde vzájemně propojují. Přední část se používá současně jako kuchyň, obývací pokoj a jídelna. V zadní části je umístěna ložnice. V případě potřeby lze prostor oddělit posuvnými panely. Nad prostorem pro spaní je vloženo částečné mezipatro, třeba pro spaní případných návštěv.

Veškerá zařízení jsou situována ke stěně uzavřené fasády a všechna jsou integrována do dřevěné stěny z dubu. Za jejími dvířky naleznete kuchyni, krbová kamna, WC, sprchový kout, umyvadlo a několik skříní. Jsou důkazem efektivního využití prostoru a promyšlenosti všech detailů.

Asymetrický design střechy zvenčí, dokonalost detailů a jednoduchost uspořádání v interiéru jsou tím, co z této chaty činí výjimečný originál.

Investor: Soukromý klient
Umístění: Utrecht, Nizozemsko
Architekt: Zecc Architecten
Interiér: Roel van Norel 
Dodavatel: Casco, Bert Oostenbruggen
Realizace: 2013–2014
Design interiéru: Roel van Norel

Marie Urbancová
Foto: Stijn Poelstra, Roel van Norel