Domek nedaleko polárního kruhu

Domek nedaleko polárního kruhu

V duchu tamních větrem ošlehaných loděnic, které jsou vystaveny podél ostrovního pobřeží norského ostrova Vega, byl navržen tento osamělý dřevěný dům. Návrh je dílem švédského studia Kolman Boye architects.

Architekti se snažili o respektování genia loci a vytvořili skromné obydlí, které připomíná tradiční přístřešky, známé jako Naust. Ty jsou typické pro přímořská města a vesnice v Norsku.

„Naším cílem bylo vytvořit moderní Naust s prostým vzezřením a osobitým pojetím, které rozvíjí téma lidové architektury,“ poukázali architekti na jednoduchost materiálů a použité sedlové profily.

Domek byl usazen na nerovném terénu skalnatého ostrohu v blízkosti pobřeží. „Místo je charakteristické svou velkolepou a drsnou severní krajinou s širokými panoramaty Norského moře a rozeklaných hor stoupajících z něj,“ dodali architekti.

Cesta vedoucí ke vchodu sedí v přírodní rokli, tak aby nenarušovala výhledy na krajinu. V důsledku toho se zdá, že je dům kompletně odříznut od všech stop civilizace.

Architekti použili pro stavbu dřevo z borovice, které je následně doplněno truhlářskými detaily z břízy. Pokud jde o fasády z dřevěného obkladu, jsou ponechány ve své přírodní barvě napuštěné pouze lněným olejem, zatímco vnitřní povrchy stěn jsou natřeny na bílo.

Dům je navržen ve dvou úrovních. V nižší úrovni a zároveň v celé jedné polovině přízemí se nachází obývací prostor, kterému vládne kamenný krb posazený doprostřed místnosti.

Ostatní prostory menšího měřítka, vstupní hala doplněna stěnou s úložným prostorem a ložnice, jsou umístěny ve druhé výškové úrovni.

Soudobým prvkem domu je množství velikých prosklených ploch, z nichž každá nabízí svůj jedinečný výhled a propojení s okolní svéráznou krajinou.

Místo: Vega, Norway
Autor:  Kolman Boye Architects
Užitná plocha: 140 m2
Realizace: 2012


Text: Lucie Bílá
Foto: Lindman Photography

RubrikyRodinné domy