Corten: Nepočítaně odstínů rzi
Galerie(11)

Corten: Nepočítaně odstínů rzi

Ocel s obchodním názvem Corten má červenohnědou barvu. Tu jí dodává rez, avšak na rozdíl od ostatních svých kolegyň v klubu ocelí není rez nedostatkem ani vadou, ale kupodivu naopak předností. I když k podivení už to příliš není, Corten není v ocelovém světě už dávno žádným nováčkem. Oblíbili si ho architekti, zahradníci ho využívají při tvorbě dekorativních prvků v zeleni, „rezavá ocel“ zdobí veřejná prostranství v podobně uměleckých atributů… 

Ocel jako taková má mnoho modifikací. Od doby železné člověk vytvořil mnoho druhů slitin železa s uhlíkem a dalšími prvky tak, aby svými vlastnostmi ideálně odpovídala potřebám výrobců v nejrůznějších odvětvích. Ale Corten je jiný.

Za studena válcovaná ocel patří do skupiny nízkolegovaných ocelí, oproti běžné uhlíkové oceli má nižší obsah uhlíku, navíc v ní z dalších prvků najdeme měď, fosfor, chrom či nikl, které jí dodávají nevšední protikorozní a mechanické vlastnosti. Pro tento materiál typický „rezavý“ vzhled vzniká oxidací povrchu, na němž se postupně tvoří patina, která současně zpomaluje proces koroze.

Rez, přítel oceli

Vzhled takové oceli ovlivňuje nejen délka oxidačního procesu, ale také prostředí, kde se tento materiál nachází. V přirozených povětrnostních podmínkách vzniká patina za 18 až 36 měsíců.

Na počátku procesu je opravdu „rezavá jako liška“, časem však odstín přechází do tmavohnědé stupnice. V silně znečištěných oblastech či průmyslových zónách se patina tvoří rychleji, to jí však neubírá na vysoké odolnosti.

Velkou výhodou Cortenu je bezúdržbovost – koroze se neodděluje od povrchu, není třeba jej natírat ani impregnovat, to vše při zachování pevnosti a mechanické odolnosti. V interiéru by se patina sama od sebe nevytvořila, je tedy používán buď materiál „vyzrálý“ – s již vytvořenou patinou, nebo je možné povrch ošetřit patinačním nátěrem a následně ustálit, aby si zachoval požadovaný vzhled.

Přečtěte si také: Cor-Ten – Solidarita vo fínskej oceli od Ruukki

Při zpracování je nezbytné respektovat vlastnosti tohoto materiálu a dodržovat postupy při zpracování – například pro svařování jsou třeba speciální elektrody, na fasádách je možné jej použít pouze jako součást provětrávaných systémů a podobně.

Fasáda z Cortenu

Jak bylo uvedeno na počátku, cortenový plech s oblibou využívají nejen stavitelé a architekti veřejných budov a stále častěji také rodinných domů, ale i designéři a umělci. Je možné ho použít jak v interiéru, tak v exteriéru – jako obklad fasád ve formě lamel standardních tvarů, kazet, sinusových profilů, případně i velkoplošných hladkých formátů…

Může sloužit i jako dlažba, lze z něj zhotovit zahradní ploty, brány či zástěny, obklady schodů k terase, nádoby na květiny a podobně. Lze ho také různě opracovávat a zdobit výřezy, perforací, broušením, rytím, ražením…

Ocel s rezavým odstínem se mění v čase, vždy je originální a neopakovatelná. Je možné, ale ne nezbytné, ji kombinovat i s dalšími materiály – sklem, nerezovou ocelí či dřevem. Je osobitá, nenáročná na údržbu a neztratí se v davu.

Dům s netradičně řešenou fasádou z rezavého plechu Corten

Foto: Foxysteel, Filip Šlapal, Tamás Török, NenGardenDesign, v2com-newswire.com
Text: Daniela Bartošová