Rodinný dům s „dírou“ v rezavé cortenové fasádě

Rezavý dům 1

Rezavý dům s dírou – takto svůj nový projekt nazvali architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař. Je jasné, že výstižnější název dům dostat nemohl. Rezavá cortenová fasáda je to, co zaujme na první pohled. A samozřejmě „díra“, která znamená velké zasklení skrz naskrz. Dům je však před nežádoucími pohledy chráněn: mezi ním a komunikací stojí garáž.

Mezi komunikací a lesem

Ulice, na které dům stojí, se nazývá Pod lesem a její název úplně vystihuje polohu pozemku. Poskytuje krásny výhled na zalesněný kopec. Orientace pozemku však nebyla nejpříznivější, proto museli architekti zvolit speciální přístup a samozřejmě celý projekt předem důkladně promyslet. Z jihu je přístupová cesta, ze severu les.

Rezavý dům 2

Jak z toho ven?

„V návrhu jsme pracovali s principy atriového domu. Předsunutím nízké garáže před dům k jižní hranici pozemku jsme vytvořili soukromou optickou bariéru, a přitom jsme nepřišli o slunce. Objem garáže přesně odpovídá ,díře‛, která zůstala v domě. Velkoformátové zasklení z jihu i severu vytváří průhled přes celý dům – ze slunného jihu na zalesněný sever,“ vysvětlují architekti své šikovné řešení.

Rezavý dům 3

Cortenový plech

Vraťme se k fasádě. Na první pohled působí jednolitě – jen s rozdílem barev na střešní a základní části. Ve skutečnosti je přízemí oblečeno do cortenového pláště v rezavé barvě a podkroví spolu se štíty pokrývá černý skládaný plech. Materiál i barvy zdůrazňují myšlenku „díry“, která zůstala v domě po „vytržení“ garáže.

Rezavý dům 8

Srdcem je obývací pokoj

Interiér je zařízen v přírodních materiálech a tónech, využívá dřevo s kovovými detaily. Největší část tvoří společenská místnost – obývací pokoj, který je otevřený přes obě podlaží a prosvětlený střešními okny. Navazuje na něj terasa. Z obývací místnosti s krbem vede i stylové schodiště na poschodí. Ostatní místnosti poskytují dostatek soukromí a příjemných výhledů. Nábytek v celém domě je vyroben na míru.

Rezavý dům 5

Rezavý dům s dírou ve zkratce
Architektonický ateliér: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Spolupráce: Aleš Herold
Lokalita: Mníšek pod Brdy, ČR
Projekt a výstavba: 2015 až 2017
Rozloha pozemku: 1 229 m2
Zastavěná plocha: 162 m2
Užitková plocha: 180 m2
Návrh zahrady: Lucie Vogelová (Terra Florida)
Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal