Bungalov v americkém stylu midcentury

Bungalov v americkém stylu midcentury

V oblasti vnitřního města Alberta Park vznikl v místě s výhledem na centrum Calgary malebný bungalov, navržený ve stylu midcentury. Šlo o jakýsi architektonický a designový experiment, zasazený do lokality s vyšší hustotou osídlení.

Vzhledem k tomu, že se nejednalo o novostavbu, bylo pro architekty z ateliéru Studio North náročnější vyhovět požadavkům investorů. Ovšem vzali tuto příležitost za svou a vznikla zdařilá adaptace původní stavby, přizpůsobená rušnému životnímu stylu klientů tak, aby v domě mohli pobývat nejen oni, ale krátkodobě také jejich příbuzní, přátelé a spolupracovníci v závislosti na jejich rychle se měnících plánech.

Samostatně a přece společně

Obytná část přízemního domu, suterén a garáž byly citlivě přepracovány a zmodernizovány tak, aby vznikla tři diskrétní a kompaktní obydlí, k nimž přísluší jako bonus solárium či zimní zahrada na jižní straně domu, a nádvoří.

Protože klienti požadovali jednoduché, ale zároveň neotřelé řešení interiéru, a současně bylo třeba efektivně využít každý kousek prostoru, nabízelo se jako vhodné řešení zařízení interiéru domu v americkém stylu midcentury – čisté linie, bohaté využití dřeva, jednoduché barevné řešení zemitých odstínů v kombinaci s bílou, jež oživuje bohatá zeleň zimní zahrady. To vše propůjčuje prostoru potřebný komfort při zachování vzdušnosti a dostatku světla.

Midcentury…

…jinak také mid–century modern je americký poválečný interiérový styl, který měl změnit pohled na konvenční design té doby. Šlo o nové pojetí tvorby mobiliáře, interiérových doplňků, ale i grafického designu, architektury či dokonce urbanistických řešení měst. Inspirací bylo období od počátku 30. let do konce 60. let minulého století. Hlavními atributy byly čisté a jednoduché linie, časté využití dřeva a kovu s patinou, reprezentujícími barevnými odstíny byly jemná modrá a zelená.

Solárium jako slunce

Solárium bylo navrženo jako prostor, zahrnující všechna roční období, který mohou sdílet a využívat obyvatelé všech tří obytných jednotek. Terasovitá paluba s integrovanými objemnými zahradními truhlíky, plnými bujně rostoucích rostlin, kombinovanými s vestavěným posezením, představuje volné pole působnosti pro řadu možných variací uspořádání prostoru pro zábavu i odpočinek.

Základ konstrukce skleníku tvoří diagonálně vyztužený dřevěný mřížový skelet, odkazující vzhledem na větvoví stromů. Současně dodává geometrií měnících se stínů prostoru na zajímavosti a plasticitě. Pro ochranný plášť, obálku skleníku, vybrali architekti průsvitný polykarbonát, který zmírňuje někdy prudké jižní sluneční paprsky a propouští dovnitř měkké, difúzní světlo, které zaplaví celý prostor a příznivě ovlivňuje růst rostlin.

Za zmínku stojí i vstup do skleníku. Jde spíše o samostatný polyfunkční panel, v němž je vedle vchodových dveří zabudován krb, který zajišťuje teplo v prostoru i v chladnějších obdobích roku. Celý tento monoblok je obložen dřevem, upraveným na povrchu japonskou technikou opalování dřeva shou sugi ban.

Od partnerů ASB

Zahrada, přináležející k domu, s výsadbou zvolenou klientem byla navržena ve spolupráci s místními permakulturisty tak, aby prosperovala bez potřeby větších zásahů, ale spíše se starala takříkajíc sama o sebe. Na přilehlém pozemku je také dílna, sauna, jídelna a venkovní ohniště.

Základní údaje:

Poloha: Albert Park, Calgary
Zastavěná plocha: 195 m2
Termín dokončení: Červen 2015
Návrh a realizace: Studio North

Vizitka:

Studio North

Studio North je architektonický ateliér se sídlem v Calgary. Jeho zakladateli jsou Matthew Kennedy a Mark Erickson. Tým Studio North spolupracuje na projektech různých měřítek – od nábytku a uměleckých artefaktů přes rodinné domy po bytovky. Jejich práce se objevuje v rostoucím počtu místních i mezinárodních publikací. Základní myšlenkou tvorby Studia North je spojení designu s řemeslnou stavbou a krásou městské a přírodní krajiny.

 

Foto: Studio North
Text: Daniela Bartošová