Treehouse: Sídlo v korunách stromů již není pohádkou

Treehouse: Sídlo v korunách stromů již není pohádkou

Baumraum je architektonické studio, které se specializuje na návrhy obytných prostor v korunách stromů, tzv. „Treehousů“. Architektura a vize studia je vždy neotřelá, inovativní a zajímavá. Jejich projekty poptávají nejen soukromí investoři, ale i firmy v oblasti gastronomie, hotelnictví a cestovního ruchu.

Blízkou spoluprací architeků s řemeslníky, zahradními architekty i odborníky na stromy a dřevo tak vznikají kvalitní, bezpečné a trvanlivé konstrukce respektující prostředí v korunách stromů.

Jedním z takových projektů je i rodinný treehouse nesoucí název Djuren. Nemovitost se nachází na okraji obce v severním Německu. Klienti si doslova přáli hnízdo v korunách stromů a ponechali architektům volnou ruku. Vzniklo tak sídlo oblého tvaru jeho průřez připomíná podélně rozříznuté vejce. Venkovní terasy ve dvou úrovních plní funkci jak komunikační, tak odpočinkovou.

Stavba je umístěna asi 5 m nad zemí. Dřevěná konstrukce těla je podporována čtyřmi ocelovými nohami. Plošiny teras obepínají kmeny vzrostlých stromů a jsou zavěšeny systémem kabelů a textilních popruhů. Výplň zábradlí je průhledná, tvořena síťovým výpletem. Vnější opláštění je provedeno z dřevěných palubek, čelní plochy jsou jasně bílé, střecha je opláštěna pozinkovaným plechem. Konstrukce je kompletně vyrobena z dubového dřeva.

Interiér nabízí jednoduchý, přesto elegantní příjemný prostor. Světlo propouští hned několik prosklených otvorů. Dominantní je eliptické okno. Zvláštní detail tvoří zakřivená prosklená plocha kopírující tvar „vejce“. Oblá linka pohovek kopíruje tvar okenních rámů, šedé polstrování působí nenásilně a decentně. Dřevo použité v interiéru je taktéž dubové, olejovaný povrch podthne přírodní vzhled a kresbu dřeva.

Objem treehousu odpovídá velikosti malého karavanu. Opláštění je ve většině případů jednoduché, plášť může být ale i zateplený. Oblíbené jsou přírodní materiály, ovčí vlna nebo kokosové vlákno. Výběr vybavení je široký.

Od vestavného nábytku, úložných prostor, kuchyněk, koupelen, osvětlení, vytápění, elektroniky, až po mini bary a zábavní elektroniku. Zásobování vodou a likvidace splaškových vod je vždy řešena na pozemku investora a je závislá na výšce ukotvení treehousu.

Upevnění objektu je vždy řešeno s ohledem ke vzrostlým stromům. Ideální strom by měl být zdravý a robusní, vhodné jsou např.duby, lípy, kaštany, buky, borovice apod. V případě, že stromy nejsou schopni přenést váhu objektu, přichází na řadu systém podpor a závěsů. Řešení je v každém projektu individuální a je vždy realizováno s maximálním respektem k přírodě.

Ceny treehousů se odvíjí od požadavků klienta, místních podmínek a složitosti konstrukce a upevnění. Malé treehousy je možné pořídit od 10 000 Euro. Vyšší standard se pohybuje v rozmezí 18 – 120 000 Euro za kompletní dodávku.

Objekt:  Treehouse Djuren
Místo: Groß Ippener v severním Německu

Text: Magdaléna Nováková

Foto: Alasdair Jardine