Haus am Moor: Dům v mokřadu

Haus am Moor: Dům v mokřadu

Jak již samotný název napovídá, nenajdeme tento dřevěný dům nikde jinde než v místě mokřadů a v obklopení blízké přírody Vorarlberska, kousek od tržního města Krumbach, v Rakousku. Náleží k těm příkladům staveb, kterým věnujeme obdiv pro svou souhru s okolím na základě zvolené jednoduchosti, skrývající v sobě však nápaditost.

Dům je v harmonii se svým okolím a je sám o sobě ozvěnou přilehlých lesů. Jednoduchá čistá forma na obdélníkovém půdorysu, se střechou s příkrým sedlovým profilem, vychází z podoby tradičních venkovských stavení v okrese Bregenz.

Na první pohled není návrh daleko od dětské kresby domu – je tu velká štítová stěna, tu je čtvercové okno, tamhle zase strom. Učiněná jednoduchost. Jsou zde stanovena velmi jednoduchá pravidla – uvnitř a vně, pokud to není dřevo nebo beton, tak je to nezvaný host.

Uvnitř v domě nás dřevo doprovází na každém kroku, design je elementární a čistý. Architekti dokonce uvádějí, že bylo potřeba celkem 60 místních stromů pro vnitřní i vnější úpravy. Pro obložení interiéru i exteriéru použili místní zdroje smrkového, jedlového a jilmového dřeva.

Nosná konstrukce je z betonu, což dům odhaluje v určitém výběru stěn a stropů v kontrastu s jemnými tóny dřevěných povrchů.

Již zmiňovaný, Moor, mokřad, z něhož si dům bere své jméno, vede až k samému prahu. Je zde dlouhá dřevěná terasa, která proniká až do domu a tvoří krytý vstupní prostor a zároveň místo pro venkovní posezení.

Největší část přízemí domu zaujímá obývací a jídelní prostor. Jsou zde umístěna kamna na dřevo, která tvoří centrální ohniště. Přídavný zdroj vytápění představuje tepelné čerpadlo.

Domácí kancelář se nachází na druhé straně domu, vedle garáže pro dvě auta. Kancelář má vlastní oddělený vstup a může tak fungovat samostatně. V horním patře se nachází ložnice a prostor na hraní pro děti.

Místo: Vorarlberg, Rakousko
Autor: Bernardo Bader Architects
Užitná plocha: 220 m2
Realizace: 2013

Text: Lucie Bílá
Foto: Adolf Bereueter

RubrikyBetonové domy