asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Budovou roku 2013 v Ostravě je Concept House

11.09.2014

Hned tři ocenění za architektonický počin získala budova společnosti Concept House na Opavské ulici v Ostravě-Porubě. Jednak je to titul Dům roku 2013 v soutěži vyhlašované Statutárním městem Ostrava, a také ji náleží hlavní cena Grand Prix v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje, kde vyhrála i v kategorii Stavby občanské vybavenosti - novostavby.

Polyfunkční dům Concept House je integrován do nároží stávají uliční zástavby a inteligentně podporuje živé městské prostředí vhodným měřítkem, tvarem a soudobým architektonickým jazykem. Projekt je dílem architektů Davida Kotka, Kateřiny Holenkové, Jana Müllera a Projektstudia EUCZ Ostrava. Dodavatelem stavby byla Owlet Gastro, s. r. o., Ostrava, investorem Concept House, s. r. o.Zadání znělo na dům, kde se každé patro bude umět přizpůsobit jakémukoli klientovi a bude ekologicky přívětivé. Výsledkem je železobetonový skelet s dvojitými podlahami, trojitými okny a silným zateplením. Na střeše domu je větrná elektrárna, která zajišťuje elektřinu a vytápění ve společných prostorách domu. Díky těmto prvkům je možné dům označit za nízkoenergetický.


Hmotové řešení reflektuje pravoúhlý řád okolní zástavby, přičemž navazující dům převyšuje o dvě podlaží. Fasáda je provedena v tmavě šedé omítce se vsypem karbidu křemíku, okna jsou ve výsledném řešení osazena do líce fasády. Zprvu ale  byla v každém patře navržena pásová okna, která se však po konzultaci s budoucími majiteli přizpůsobila jejich požadavkům. Tak také vzniklo okno o rozměrech 4,1 x 4,5 m v osmém patře. Každé podlaží je provozně řešeno jako samostatný celek. Plocha každého podlaží o 240 m2 se tak díky zdvojeným podlahám, ve kterých jsou umístěny veškeré rozvody, stává v nejvyšší možné míře variabilním prostorem.


Společný všem podlažím je schodišťový prostor, který je vložený mezi štítovou stěnu stávajícího bytového domu a novostavbu. Nosnou konstrukci tvoří železobetonový skelet a obvodový plášť je řešen vesměs jako vrstvený sendvič. Ustupující a odlehčený parter má ze strany od hlavní komunikace navrženy prostory pro občanskou vybavenost, ze zadní strany jsou umístěny garáže pro majitele jednotlivých pater.Netypická stavba je originální i svým řešením interiéru. Vnitřní prostory nejsou dokončeny do finální podoby, aby si je nájemníci dokončili podle svého přání. Jde o takzvané nedefinované byty, které lze příčkami upravit na potřebný počet pokojů.


Concept House, polyfunkční dům, je ideálním příkladem kvalitního urbanistického přístupu ke stavění v současném městě.

Realizace: 2012 - 2013
Užitná plocha: 1 892 m2
Zastavěná plocha: 290 m2
Obestavěný prostor: 7 800 m3

Alena Urbancová
foto: msstavby, Pulary

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media