Na stavbu byl použit beton vhodný pro řešení pohledových betonových konstrukcí na oblouky sloupy a skořepinu objektu
Galerie(4)

Víno, beton, elegance

Vinařství Lahofer, jehož vznik se datuje k roku 2003, většina z Vás už asi zná. Momentálně Vám ale chceme představit nový objekt, centrum vinařství Lahofer, který vzniká ve znojemském kraji nedaleko obce Dobšice. Jedná se o moderní stavbu, jejíž výjimečnost spočívá ve využitelnosti centra.

Budova je navržena do tří částí, a to na část výrobní, administrativní a návštěvnickou. Největší část území pokrývá výrobna vína, která spojuje návštěvnickou a administrativní budovu rekreačním střešním amfiteátrem, který bude sloužit například pro pořádání společenských událostí, vinobraní či svateb.

Administrativní zázemí vinařství bude obsahovat kanceláře pro vedení a zaměstnance společnosti Lahofer, návštěvnické centrum bude ukrývat restauraci s kuchyní pro přípravu specialit a nebudou chybět ani prezentační prostory a barikový sklep.

Vinařství Lahofer vzniká ve znojemském kraji nedaleko obce Dobšice
Stavba je inspirována vinnými řádky
Předpokládaný termín dokončení výstavby je plánován na léto 2019
Stavba je realizována z betonu dřeva a skla

Veškerý přístup k budově je situován směrem na jih s výhledem na rozsáhlý svah vinic, kterými je pod dohledem Ing. arch. Lenky Vořechovské inspirována celá stavba vinařství.

Na začátku stavby byl ze strany investora a architekta kladen velký důraz na barevnost betonu. Pro řešení pohledové betonové konstrukce byl z jejich strany požadován beton v co nejsvětlejším odstínu bez přidaného pigmentu.

O tyto dodávky se postarala v lednu roku 2018 společnost TBG BETONMIX, člen skupiny Českomoravský beton. Aby byl vybrán nejvhodnější beton, probíhaly v suterénu budovy zkoušky betonu, kde byl aplikován pouze Cem 42,5R nebo Cem 42,5 + vápenec, anebo beton s Cem 32,5 II/B-S + vápenec.

Předpokládaný termín dokončení výstavby je plánován na léto 2019
Předpokládaný termín dokončení výstavby je plánován na léto 2019 |

Následně byl zvolen z důvodu barevnosti beton z portlandského cementu Cem 42,5R s příměsí vápence pro řešení pohledových betonových konstrukcí na oblouky, sloupy a skořepinu objektu. U této varianty se zůstalo po dobu celé výstavby.

Na stavbu vinařství Lahofer bylo použito 8 druhů betonu, a to betony od skupiny Českomoravský beton C 12/15 X0 D16 S3, C 20/25 XC1 D16 S3, C 25/30 XC2 D16 S3, C 30/37 XF3 D16 S4, C 30/37 FX3 D8 S4, C 30/37 XF1 S3 D16, C 25/30 90d XF3 S4 a C25/30 XC3 D16 S4 v celkovém množství 1521 m3.

Vinařství Lahofer vzniká ve znojemském kraji nedaleko obce Dobšice
Vinařství Lahofer vzniká ve znojemském kraji nedaleko obce Dobšice |

Celá budova je navržena a postavena na motivu vinice. Vizualizace interiéru a exteriéru jsou světlé a vzdušné s nádechem jednoduchého moderního stylu, který zobrazuje eleganci betonu, dřeva a skla. I přes širší rozšíření výstavby na tři části stavba působí na pohled jako nedílná součást viničného prostranství.
Předpokládaný termín dokončení výstavby je plánován na léto 2019.

Zdroj: PR článek skupiny Českomoravský beton
Fotografie: skupina Českomoravský beton