Na pražském Jižním Městě vyrobili parkourový park pomocí 3D tisku

Ve volnočasovém areálu vedle základní a střední školy Kupeckého v pražských Hájích bylo otevřeno hřiště na parkour vytvořené s pomocí technologie 3D tisku. Parkourové herní prvky byly vyrobeny na rámové tiskárně a vylity betonovým recyklátem rebetong.

Podle parkouristy Tomáše Zonygy, který je patronem projektu, nemá díky technologii 3D tisku hřiště ostré hrany a jeho bezpečnost je na vysoké úrovni. Proti jiným hřištím navíc podle něj tisk umožnil navrhnout a vyrobit originální a inovativní prvky.

Podle parkouristy Daniela Samka, který hřiště navrhl, odkazuje jeho nejvyšší prvek na historii sportu, protože podobnou stěnu používali jeho zakladatelé na konci minulého století v Paříži. „Mimo trénink parkouru lze prvky využít i jako hřiště pro obecný pohybový rozvoj. Jde na něm trénovat šplh, lezení, rovnováhu nebo posilování s vlastním tělem, shyby, výskoky,“ říká parkourista Tomáš Zonyga.

Parkourové hřiště nechala vyrobit Stavební spořitelna České spořitelny ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně (VUT). Všech 14 prvků hřiště bylo vytvořeno na rámové tiskárně firmy 3Deposition, kterou založili odborníci z Fakulty strojního inženýrství VUT.

Technologie vyvinutá odborníky z VUT funguje tak, že tiskárna nanáší 50 milimetrů široké vrstvy speciální betonové směsi rychlostí 155 milimetrů za vteřinu. Umí vytisknout až třímetrové objekty. Je možné ji rozebrat, odvézt na jiné místo a znovu sestavit.

Využilo se recyklovaných materiálů

Vytištěné prvky byly vylity betonovým recyklátem rebetong, který místo přírodního kameniva obsahuje recyklovanou cihelnou drť a využívá tedy stavební odpad, který v Česku ve velkých objemech končí na skládkách.

Jednotlivé prvky jsou propojeny ocelovými trubkami, pro větší pevnost jsou vyztuženy tvarovaným ocelovým armováním. Hřiště o kruhovém půdorysu má průměr 14 m a obsahuje čtrnáct 3D tištěných prvků. Na tisk, který trval 10 hodin čistého času, bylo potřeba 12,5 t speciální betonové směsi.

Stavební spořitelna České spořitelny, která je jedním ze zakládajících členů Asociace inovačních technologií a 3D tisku ve stavebnictví, dříve podpořila první 3D tištěný dům v Česku nazvaný Prvok. Podle předsedy představenstva spořitelny Libora Vošického je stavebnictví v Česku v některých činnostech pozadu.

Inovace, včetně robotizace a automatizace, by mohly některé procesy zlevnit a zrychlit. „Změny ve stavebnictví mohou vést nejen ke zrychlení stavby, ale k větší dostupnosti a zlepšení životního prostředí,“ řekl dnes. Dodal, že spořitelna plánuje další podobné projekty.

red