Základní škola na Praze 8 bude vypadat jinak. Radnice se nedohodla s vítězem soutěže

Radnice Prahy 8 se domluvila s architektonickou kanceláří Igloo Architekti na vytvoření projektu ZŠ na Rohanském ostrově. Ve škole bude 27 tříd pro 918 žáků, vzniknou speciální učebny nebo sportoviště. Škola bude sloužit jako spádová pro děti z Karlína a části Libně.

Radnice Prahy 8 se nedomluvila na vytvoření projektu s vítězem architektonické soutěže AXXI. Důvodem je cena za vypracování projektu ve výši 69,5 milionu Kč, která se úřadu zdála nepřiměřeně vysoká. Jednat proto začala s druhým v pořadí, kterým byla uvedená brněnská architektonická kancelář.

Stavět by se mohlo začít v letech 2026, nebo 2027 a budova má být hotová v roce 2029. Náklady mají činit maximálně 970 milionů korun, třetinu z nich zaplatí soukromí investoři, kteří na Rohanském ostrově staví. Praha 8 má problémy s kapacitou škol zejména právě v Karlíně.

Radnice si kladla podmínky

„Jednání trvala déle, než se očekávalo, ale pomohlo to smluvním podmínkám, které jsou pro městskou část výhodné,“ řekl místostarosta Radomír Nepil (ANO). Jednou z nich je třeba to, že škola v projekční fázi nesmí stát víc než 970 milionů korun, nebo se při přípravách musí předělat tak, aby stavba tuto částku nepřekročila. Další podmínkou je, že případné speciální technologie musí v Česku dodávat alespoň tři firmy. „Projekční fázi chceme ohlídat od začátku,“ řekl Nepil.

Podobu a koncepci školy plánuje vedení radnice představit v následujících měsících. První rozšířenou studii chce mít podle Nepila hotovu do půl roku. Po architektonické studii začne připravovat dokumentaci pro stavební povolení. Zahájení stavby je v plánu na rok 2026, nebo 2027. „Bude záležet na rychlosti povolovacích procesů,“ řekl Nepil.

Základní škola Rohanský ostrov
Základní škola Rohanský ostrov | Zdroj: IGLOO ARCHITEKTI

Na pravém břehu Vltavy v sousedství Karlína a Libně developerská firma Sekyra Group buduje novou čtvrť, kde plánuje postavit asi 3200 bytů a osm administrativních budov. Území Rohanského ostrova bylo do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Kromě soukromých investic zde vznikne městský park, ve kterém bude umístěn téměř desetitunový zvon označovaný #9801 k připomínce zvonů zabavených nacisty.

Kromě stavby nové školy plánuje městská část všechny současné osadit fotovoltaickými panely. Důvodem je nynější dlouhodobá energetická krize. V současné době má radnice rozpracovány projekty 18 fotovoltaických elektráren na střechách škol a školek. Osm z nich je ve fázi před dokončením, což se týká třeba ZŠ a MŠ Na Slovance nebo ZŠ Burešova. Cena jedné elektrárny se pohybuje mezi třemi a sedmi miliony korun, podle tvaru či technických podmínek.

Základní škola Rohanský ostrov
Základní škola Rohanský ostrov
Základní škola Rohanský ostrov
Základní škola Rohanský ostrov
Základní škola Rohanský ostrov
Základní škola Rohanský ostrov