Stavba budovy pro Jihočeské divadlo má přijít na 2,4 mld. korun

Partneři sekce:

Stavba nové budovy pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii by měla stát až 2,4 miliardy korun. Vyplývá to ze studie, která se tímto projektem zabývá. Nová budova by měla být na českobudějovickém Mariánském náměstí. Studie pracuje zatím se dvěma variantami. Jedna počítá s tím, že by divadlo úplně opustilo současný objekt, druhá alternativa navrhuje i jeho rekonstrukci. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekl německý autor studie Andreas von Graffenried.

„Stavět by se mohlo začít v roce 2024 a práce by trvaly tři roky,“ uvedl. Nový areál počítá se dvěma velkými sály, z nichž jeden bude dosahovat kapacity 550 míst. Dále budou v objektu další komornější scény.

Náklady na projekt by měly hradit vždy z jedné třetiny stát, Jihočeský kraj a město České Budějovice. „Podobně se ta částka dělila třeba i v případě vybudování budovy filharmonie v Ostravě,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma.

Jihočeské divadlo má zázemí v budově v centru města. Objekt ale už nevyhovuje potřebám tělesa, které tvoří čtyři soubory. Například balet a opera proto svá představení hrají v kulturním domě Metropol. „Jenže ta budova není úplně reprezentativní a navíc nevyhovuje svým zázemím,“ uvedl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Podobně na tom je Jihočeská filharmonie. „Mnoho let voláme po stavbě nové budovy, kde bychom mohli být společně s divadlem,“ uvedla za Jihočeskou filharmonii Kateřina Mondeková.

Pro filharmonii mělo vzniknout kongresové centrum Antonína Dvořáka – takzvaný Rejnok. Projekt však před šesti lety zastavili českobudějovičtí radní. Důvodem prý byly nejasnosti kolem investora, jehož garant projektu nepředstavil. Stavbu za dvě miliardy korun navrhl architekt Jan Kaplický, který zemřel před jedenácti lety.

Zdroj: ČTK