erná kostka

Firmu na stavbu knihovny v Ostravě by kraj mohl hledat na podzim

Moravskoslezský kraj předpokládá, že by letos na podzim mohl vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny, takzvané Černé kostky v Ostravě. Aktuálně se dokončuje projektová dokumentace a připravuje stavební povolení, řekl ČTK náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Náklady na výstavbu nové knihovny se odhadují na 1,35 miliardy korun.

„Pokud vše půjde dobře, tak na podzim tohoto roku bychom všechno měli mít vyřízeno a bude se vyhlašovat soutěž na zhotovitele stavby,“ uvedl Curylo. Kraj počítá s tím, že se o náklady podělí se státem a městem Ostrava. Podle memoranda z roku 2018 by kraj měl zaplatit 400 milionů, stát 800 milionů korun a město Ostrava 150 milionů korun.

„Víme, že současná situace, co se týká podpory regionálních aktivit v oblasti kultury ze státního rozpočtu, je limitována deseti procenty celkové hodnoty díla. My neustále jednáme s ministerstvem jak kultury, tak financí i celou vládou o tom, aby byly dodrženy podmínky uzavřeného memoranda a toto krácení se nás netýkalo,“ uvedl Curylo.

Vědecká knihovna od vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících najatých prostorách Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě, denně ji navštíví na 900 lidí. Původní projekt Černé kostky je z roku 2004. Kvůli vysokým nákladům se ale stavba nikdy neuskutečnila, kraj se později rozhodl od projektu upustit a hovořilo se i o možném umístění novostavby do Národní kulturní památky Dolní oblasti Vítkovice.

Nynější vedení kraje se nakonec rozhodlo k projektu vrátit a nechalo aktualizovat projektovou dokumentaci. Projekt vítězného návrhu z architektonické soutěže upravují přímo jeho autoři, architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař.

Nepřehlédněte: Hľadisko morského divadla

„Proti plánu, který jsme si stanovili při zahájení příprav a upgradu Černé kostky, jsme asi ve skluzu 1,5 měsíce. Jedná se o to, že mezitím byla dokončena budova Skeletu, která bezprostředně souvisí s prostorem, kde bude stát Černá kostka. Řešíme nějaké přístupové cesty integrovaného záchranného systému a napojení na ulici 28. října. Jinak zatím žádné komplikace nejsou,“ uvedl Curylo.

Nenastanou-li komplikace, mohla by se stavba otevřít v roce 2023, nejpozději 2024.

Zdroj: ČTK