Skryté muzeum – Žanis Lipke Memorial

Skryté muzeum – Žanis Lipke Memorial

Nové muzeum židovských osudů v Rize je velmi špatně k nalezení. Aby taky ne, když stojí na místě, které za druhé světové války zůstalo před nacistickými okupanty skryto. Je postaveno na počest Žanisi Lipkemu a jeho ženě Johanně, kteří zde v betonovém bunkru zachraňovali životy židům odsouzeným ke smrti v koncentračních táborech.

Betonový bunkr, který byl ukryt pod kůlnou přímo na zahradě chudého lotyšského páru, se německým nacistům nikdy nepodařilo objevit. Prostor o velikosti 3x3x3 metry mohl naráz ukrýt až 9 lidí a během okupace se stal útočištěm celkem 57 židů. Jelikož nebylo možné vytvořit muzeum přímo nad stávajícím bunkrem, rozhodla se architektka Zaiga Gaile bunkr v původních proporcích zkopírovat, přenést a vytvořit z něj stěžejní expozici.

Muzeum stojí kousek od Lipkeho domu na parcele s výhledem na řeku Daugavu. Asketická budova z tmavě natřeného dřeva připomíná loď, která převrácená odpočívá na břehu, nebo chatrč, jakou si ve zdejším kraji stavěli rybáři z dehtovaného dřeva. Do budovy se vstupuje dlouhým uzavřeným tunelem tak, aby byl návštěvník dezorientován a chvíli mu trvalo, než pochopí strukturu muzea. Tři podlaží jsou v centru propojena šachtou, do které lze nahlédnout pouze z podkroví. Dno šachty je replikou betonového bunkru o velikosti 3x3x3 metru, kde nechybí 9 autentických postelí zavěšených na zdi a některé běžné předměty, jako deky a rádio. Další úroveň šachty je tvořena křehkou dřevěnou konstrukcí, pokrytou průsvitným papírem a má symbolizovat dočasná obydlí Suka, kterými si židé během svátků Sukot připomínají příbytky, ve kterých jejich předci spali při své cestě do Země zaslíbené.

V podkroví muzea je umístěn poklop, kterým lze nahlédnout do spodních dvou pater šachty. Autor uměleckého konceptu muzea Victor Jansons vysvětluje, že tento pohled shora na betonový bunkr a ten symbolický, tvořený jen papírovými stěnami, přináší návštěvníkovi možnost oprostit se od detailu a vnímat celý příběh místa v širších souvislostech. Prostřednictvím vitrín s fotografiemi a texty je v podkroví představena kromě samotného Lipkeho i jeho rodina a lidé, kteří mu při záchraně židů pomáhali.

typ: soukromé muzeum
architekt: Zaiga Gailes Birojs
klient: společnost Žanis Lipke Memorial
realizace: 2012, Lotyšsko

text: Veronika Benešová
zdroj: www.zgb.lv
foto: Ansis Starks