Bude z ikonické uhelné elektrárny Battersea muzeum architektury?
Galerie(18)

Bude z ikonické uhelné elektrárny Battersea muzeum architektury?

Uhelná Elektrárna Battersea je jednou z nejoblíbenějších londýnských památek. Monumentální industriální budovu z třicátých let proslavila mimo jiné i kapela Pink Floyd, která použila fotku obřího nafukovacího prasete vznášejícího se nad elektrárnou na přebal svého legendárního alba Animals. Po ukončení provozu elektrárny začal komplex rychle chátrat a stále není zcela jasné, jak město s touto památkou naloží. Do diskuze o budoucnosti lokality se zapojila organizace Archtriumph a vypsala ideovou studentskou soutěž na konverzi uhelné elektrárny na muzeum architektury.

foto: Thinkstock

Battersea byla postavena mezi lety 1929 až 1939 a na jejím návrhu se podílel početný tým architektů a inženýrů. Později byl k projektu přizván i architekt Giles Gilbert Scott, který se proslavil návrhem ikonických červených telefonních budek. Jeho role byla především uklidnit zvědavou a nedůvěřivou veřejnost a prezentovat se jako architekt exteriéru. Architekti zvolili vzhled připomínající katedrálu, který byl v té době u elektráren velmi rozšířený a Battersea se brzy dočkala velkého ohlasu a získala přezdívku „Temple of Power“. Konstrukce elektrárny z cihel v ocelovém rámu je podobná mrakodrapům, které se v té době stavěly v USA.

Uhelná elektrárna Battlesea byla uzavřena po čtyřiceti letech provozu a její hlavní budova je zapsána na seznamu kulturních památek Velké Británie. Od té doby komplex chátrá a vznikalo mnoho neúspěšných projektů na využití a obnovu tohoto místa. Do diskuze nad využitím této kulturní památky se zapojila i organizace Archtriumph, která vypsala atraktivní ideovou architektonickou soutěž na přeměnu komplexu v muzeum umění. Soutěž přinesla mnoho příkladů inovativních a kreativních přístupů k dané lokalitě, přesto je pravděpodobné, že malajští developeři, kteří jsou aktuálně nejblíže k realizaci svých záměrů, budou hledat především komerční možnosti daného místa.


foto: Thinkstock


1.místo, Gregoire Zundel


2.místo, Camille Mourier + Germain Pluvinage + Arnaud Malras + Franois Marcuz

3.místo, Abdulrazzak Zamzom + Ghaith Tish


čestné uznání, orod aris


čestné uznání, Diego Castillo


čestné uznání, Nico Schlapps + Fabian Busse


čestné uznání, Roger van Bergen + Albert Dijk


čestné uznání, Austin Fleming + Josh Archer + Paul Baca


čestné uznání, Pierre-olivier Carpentier + Arthur Bodin + Cyril Breton + Florian Grave


čestné uznání, Daichi Yamashita + Chansoo Byeon


čestné uznání, Stefano Sedda + Gonzalo Prades


čestné uznání, Katja Aljaz + Matej Mejak


čestné uznání, Rita Rawashdeh

Veronika Benešová
zdroj: Archtriumph.com