Pozorovna zvířat Vydrica
Galerie(4)

V Malých Karpatech přibyla nenápadná pozorovna zvířat

Na trase mezi bratislavskou městskou částí Rača a blízkou obcí Marianka vyrostl nenápadný dřevěný objekt k pozorování zvířat s názvem Vydrica.

Bratislavské městské lesy přitahují v posledním roce stále více návštěvníků a jsou jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro trávení volného času. Mezi nejoblíbenější místa v Malých Karpatech patří Partyzánská louka, vrch Kamzík s televizní věží nebo Myslivna/Horáreň Krasňany.

V těchto dnech k nim přibyla další zajímavá zastávka – dřevěná pozorovna zvířat Vydrica. Jedná se o společný projekt hlavního města, Metropolitního institutu Bratislavy a Městských lesů v Bratislavě. Pojmenování je odvozeno od tamní lokality, protože pozorovna se nachází na území, kde pramení vodní tok Vydrica.

V pěší dostupnosti jsou i další známá rekreační místa jako Pánova louka, lesní pramen Zbojníčka a Malý Slavín. Tato oblast lesoparku je zařazena do zóny klidu bez hospodářské těžby dřeva a v budoucnu by měla být součástí národní přírodní rezervace Prameny Vydrice.

Jedná se o jedinečné prostředí charakteristické neposečenými loukami, pařezy bývalých vzrostlých stromů, popadanými stromy a křovinami. V lese lze i přes den pozorovat divokou zvěř jako například daňky, muflony, divočáky, lišky nebo bažanty.

Pozorovna zvířat Vydrica
Pozorovna zvířat Vydrica
Pozorovna zvířat Vydrica

Klid a mír mezi zvěří

„Nenápadná vyhlídka, která je citlivě zasazena do prostředí, dává návštěvníkům možnost vychutnat si v klidu výhled na lesopark. Z Vydrice lze pozorovat nejen zvířata, ale také postupnou přeměnu lesa po větrné kalamitě na přirozený les. Zároveň chci poprosit návštěvníky, aby přistupovali k tomuto místu s respektem a zvěř neplašili,“ řekl Matej Dobšovič, ředitel Městských lesů v Bratislavě.

Pozorovna má přibližně 13 metrů čtverečních a vejde se do ní menší skupinka turistů. Díky stříšce budou chráněni i před deštěm či sněhem.

Pozorovna zvířat Vydrica
Pozorovna zvířat Vydrica | Zdroj: Marek Velček

Návštěvníka přivede do objektu zvedající se lávka a přes úzký vstup přijde do krytého prostoru s terasovitým sezením a výhledem na přírodu. Celý objekt je osazen na ocelových vrutech a navržen z jednoho typu smrkových hranolů, což umožnilo využít lokální materiál k výstavbě,” vysvětlil Marcel Dzurilla, ředitel sekce tvorby městských prostor z Metropolitního institutu Bratislavy.

Modřín, použitý na výstavbu Vydrice, pochází totiž z lesoparku a pozorovnu postavili svépomocí zaměstnanci Městských lesů v Bratislavě.

Architektonický návrh je z ateliéru Office 110, který v Karpatech navrhoval i obnovu staré myslivny na trase komunikace s názvem Pekná cesta. Architekt Martin Hörmann přiblížil, že drobná dřevostavba je navržena jako pozorovna zvířat, ale poslouží i jako posezení pro kolemjdoucí, občerstvovací zastávka nebo jako úkryt před nepřízní počasí.

Pozorovna zvířat Vydrica je jedním z projektů Živá místa, která se dějí v Městských lesích Bratislavy. V blízké budoucnosti se v lesoparku dokončí obnova areálu Malý Slavín a rekonstrukce muničních skladů na Pekné cestě.

Metropolitní institut Bratislavy